Wzrost szczęścia całkiem za darmo

5/5 - (1 vote)

Wszyscy chcemy być szczęśliwi, nie wszyscy wiemy jak?

Szczęście to słowo tak puste jak pusty jest dzban. I do czasu, gdy nie będziesz umiał/a go wypełnić do póty tym pozostanie, pustym dzbanem.

Przyglądając się, przysłuchując zauważyłam, że nie wiele osób rozumie to sformułowanie. Najczęściej słowo szczęście używane jest w momencie, gdy komuś coś dobrego się przydarzyło. A musicie wiedzieć, że nic nikomu się nie przydarza. Nawet wygrana w lotto wymaga po pierwsze planu, po drugie inwestycji, po trzecie działania. Wielu nie gra a później wzdycha, że koledze to się poszczęściło.

Tak jest w każdej dziedzinie. Owszem czasami ten wysiłek jest mniejszy, czasami większy. I czy nie jest tak, że przy większym wysiłku nasze poczucie szczęścia i radości trwa dłużej.

Karol wygrał w totka. Podjął decyzję, że zagra, skreślił numery, poszedł do kolektury i wydał 3 zł. Sprawdził totka i okazało się, że wygrał. Nie doceniając swojego wkładu mówi; łatwo przyszło, łatwo poszło i wydaje całą sumę.

Natomiast Barbara kilka lat pracowała za granicą i oszczędzała na wymarzone mieszkanie. Przyszedł czas, że je kupiła. Każdego dnia zachwyca się swoim osiągnięciem. I ona kiedyś podjęła decyzję o kupnie mieszkania, potem zrobiła plan działania, przeszła do realizacji i osiągnęła swój cel. Jednak Barbara inwestowała w spełnienie swojego celu znacznie dłużej i z większą determinacją, a w momentach, gdy miała wszystkiego dość, spoglądała wstecz i przypominała sobie, dlaczego zaczęła. To pchało i motywowało ją do jeszcze większego wysiłku.

Co to ma wspólnego ze szczęściem? Do tego dzbana, który zowie się szczęściem sami nalewamy to, co nam pasuje. Szczęście to uczucie spełnienia, realizacji siebie, swoich marzeń i miara naszego sukcesu.

Zastanów się przez chwilę ile czasu w ciągu dnia, a może tygodnia czujesz się szczęśliwy/a?

Twoja odpowiedź jak pisz Brian Tracy powie ci jak daleko zaszedłeś oraz jak daleka jeszcze droga przed tobą.

Szczęście to połączonych ze sobą 5 składników.

  • Zdrowie i energia

  • Miłość i relacje z rodziną oraz z innymi ludźmi

  • Praca, która da ci poczucie spełnienia

  • Finanse i poczucie niezależności

  • Pokój ducha i wewnętrznego spokoju

Natomiast, aby doznać pełnego uczucia szczęścia potrzebujesz zrealizować swoje cele w pięciu obszarach.

  • Cel osobisty – czego ja naprawdę chcę?

  • Cele dotyczące związków i rodziny – czego ja dla nich chce?

  • Cele finansowe – gdzie jestem a gdzie chcę być?

  • Cele kariery i interesów – do czego jestem stworzony?

  • Cele dotyczące zdrowia i rodziny – co zrobię już dziś?

Rozpatrując, co masz a czego ci brakuje dojdziesz do wniosku gdzie obecnie się znajdujesz. Określisz tym samym, czym jest dla ciebie szczęście, czym chcesz napełnić swój dzban.

Jeśli poważnie myślisz o tym, aby napełnić swój dzban wyznaczysz swoje cele, zaczniesz tworzyć plany działania i realizować to zaplanowałeś/a. Krok po kroku i prosto do szczęścia.

Pozdrawiam, Wioletta

Polecane artykuły