Tupnij nogą, powiedz dość – pewność siebie

Oceń stronę/wpis

Czy jesteś pewna, że jesteś pewna siebie?

Zastanawiasz się czasami, dlaczego nie możesz zrealizować założonego celu? Masz przecież marzenie, określony cel, rozpisane działania, zrobiony plan, a jednak coś Cię powstrzymuje, przed zrobieniem pierwszego kroku?

Często wynika to z braku pewności siebie. Realizacja marzeń, celów wymaga kontaktu z drugim człowiekiem. Musisz umówić się na termin, przygotować, wyjść z domu i zacząć przedstawiać swój plan działania.

Zdarza Ci się czasami, że już prawie łapiesz za klamkę, albo telefon już wiesz, że to jest słuszne posunięcie, a jednak odpuszczasz. Bo nagle przed oczami objawia się czarny scenariusz, bo zaczynasz wątpić w celowość swoich zamiarów.

Brak pewności siebie jest niejednokrotnie hamulcem, który nie pozwala Ci działać. Chciałabyś, ale się boisz, zrobiłabyś, ale zabrakło odwagi. Zastanawiasz się, dlaczego i nie znajdujesz odpowiedzi.

Ale jeśli już sobie uświadomisz, że wynika to z niskiej samooceny, z braku pewności siebie, to jesteś w komfortowej sytuacji. Dlaczego? Bo możesz zacząć pracować nad metodą wzmocnienia w sobie tej wartości.

To nie górę pokonujemy, lecz siebie  (Edmund Hillary)

Przygotuj sobie teraz kilka kartek papieru, a może masz zeszyt pod ręką, długopis i zaczynamy. (Stwórz swój poradnik, do którego będziesz miał zawsze dostęp).

Od czego tu zacząć?

Poznaj siebie, swoją wartość. Zawsze powtarzam i Tobie również to powiem; jeśli sama siebie nie doceniasz to, dlaczego mają robić, to inni. To ty określasz, jak ludzie Cię postrzegają. Dlatego upewnij się, a potem utrwal w swojej głowie, kim jesteś, jakie masz mocne strony.

Weź kartkę papieru i zacznij wypisywać to, co Ci się w Tobie podoba. Zadaj sobie pytanie, co robię dobrze; może jesteś troskliwą mamą, może umiesz smacznie gotować, może masz zdolności plastyczne… wstaw tu, co tylko przyjdzie Ci na myśl. I zacznij od codziennych czynności, które wykonujesz, od tych małych drobiazgów, bo może Cię zaskoczę, ale to właśnie one czynią Cię wyjątkową osobą.

Czynnikiem umacniającym poczucie pewności siebie jest akceptowanie siebie, jako wartościowej osoby  (B. Tracy)

Przestań się porównywać. To jesteś Ty. Przyjmij jedną moją prawdę, zawsze może się znaleźć ktoś lepszy, komu byś chciała dorównać, ale pytam Cię, po co? To tylko Cię unieszczęśliwia. Przyjmij, że Ty jesteś dla siebie miarą. Porównuj się tylko i wyłącznie do siebie. Dziś np. zaczynasz naukę pieczenia tortu, pierwszy może Ci nie wyjdzie, zrób to jeszcze raz i może jeszcze ze trzy razy. I w tedy przypomnij sobie, jaki zakalec wyszedł Ci za pierwszym razem, a teraz? Teraz masz swój wymarzony tort, który jest uwieńczeniem twoich wysiłków. Dla wielu okażesz się ekspertem w tej dziedzinie. Więc Ty też to doceń.

Proponuję ci założyć kalendarz. Określ swój cel, na przykład na najbliższy tydzień. Codziennie wieczorem zapisz, jakie kroki poczyniłeś/a do jego realizacji, nawet te najmniejsze. Po tygodniu wróć do pierwszego zapisu i przeanalizuj – o to ja to wszystko zrobiłam? Często słyszę takie zdziwienie. I już wzmocniłas swoją pewnośc siebie. No cóż wróć do akapitu o poznaniu swoje wartości i dopisz – konsekwentna. Pamiętaj porównuj się tylko do siebie z dnia wczorajszego.

Jeśli istnieje tajemnica sukcesu, to jest nią zrozumienie punktu widzenia innych i patrzenie na wszystko własnymi oczami  (H.Ford)

Bądź zawsze przygotowana. Niepewność siebie bardzo często wynika z barku przygotowania się. W poprzednim artykule pisałam, że naszą zmorą jest nadmiar czasu. Zwlekanie, może jutro do tego przysiądę, a może później. Trudno o pewność siebie, jeśli nie przeczytaliśmy tego, co mieliśmy przeczytać, nie zapoznaliśmy się z wynikami raportu, analizą, itd.

Co masz na dziś zaplanowane, do czego musisz się przygotować? Może to jest rozmowa kwalifikująca, albo przygotowanie oferty dla klienta? Wybierz tą czynność, która nie wzbudza w Tobie pewności siebie, kolejno rozpisz sobie działania przygotowawcze. Po kolei wypisz, co masz zrobić, taki harmonogram działań i już od teraz zacznij działać. Zacznij się przygotowywać. Niech to na początek będzie coś mniejszego. Jak już wykonasz wszystkie czynności, stań przed wyzwaniem. I pamiętaj, że zrobiłaś wszystko, co w Twojej mocy, aby wypaść jak najlepiej, nic Cię nie powstrzyma przed realizacją twojego planu. Bądż pewna siebie.

Standardowa edukacja zapewni Ci przeżycie. Samokształcenie fortunę  (J.Rohn)

Przepracuj koniecznie, a jutro dostaniesz kolejną dawkę nowych narzędzi do jeszcze większego pobudzenia Swojej pewności siebie. I koniecznie napisz, czy na Ciebie też to działa.

Pozdrawiam.

Polecane artykuły