Tłumić emocje, czy wyrażać, co jest korzystne dla ciebie?

5/5 - (1 vote)

Jak zmieniać strach i złość w pasję i euforię?Jak uwolnić emocje? W jaki sposób przejąć kontrolę nad swoimi emocjami?

Przypomnij sobie swoje zachowanie, gdy coś ci mocno doskwierało. Co wówczas uczyniłaś? Czy pozwoliłaś, aby całe twoje życie legło w gruzach? Czy poddałaś się i położyłaś czekając na cud?

Co wyzwala w nas motywację do działania?

Nie mam już siły, nie chcę mi się żyć, rzygać mi się chce na myśl o…

Czy znajome słowa? Czy rzeczywiście omdlałaś, zwymiotowałaś, umarłaś?

Wydaje mi się, że żyjesz i masz się całkiem dobrze. Tak, więc, co cię pchnęło do podjęcia decyzji o działaniu?

Jakich emocji doznawałaś przed działaniem? Opisz teraz w myślach jak się czułaś, z jakiej pozycji startowałaś? Jak się poczułaś, gdy tą decyzję podjęłaś?

Czy nie jest tak, że często to właśnie strach, złość, przygnębienie działają na ludzi motywująco? Czy nie jest tak, że emocje nieporządane potrafią pchnąć do działania?

Zapewne tak jest, człowiek jest już tak skonstruowany, że ma silnie zakodowaną wolę przetrwania. A nasz mózg będzie tak działał, aby zaspokoić w pierwszej kolejności nasze pierwotne instynkty. Pożywienie, schronienie, woda, tlen, żyć za wszelką cenę, przeżyć i pozbyć się również wszystkiego, co nas wewnętrznie zabija.

Również negatywne myśli i emocje są czymś takim. Zagrożeniem, którego należy się natychmiast pozbyć.

I nie chodzi tu, aby to, co niewygodne schować pod dywan, takie emocje wrócą ze zdwojoną siłą. Trzeba je uzewnętrznić i w miarę możliwości wykorzystać.

ĆWICZENIE krzycz, płacz i tupaj nogami…

Gdy poczujesz się źle stań  przed lustrem i powiedz na głos to, co czujesz. Postaraj się jak najbardziej precyzyjnie określić swoje emocje. Nazwij je.

Zapisz w zeszycie jak się poczułaś.

Ważne jest, aby precyzyjnie nazywać swoje emocje.

Zapamiętaj to ćwiczenie i uczyń z niego swój nawyk. Gdy tylko poczujesz lęk, niepokój powiedz na głos; czuję lęk…cholera jestem wściekła…dziś bardzo się boję…

Wypowiedzenie na głos tego, co ci leży na przysłowiowym żołądku, powoduje niesamowitą ulgę, nagle dane uczucie znika i robisz miejsce na nowe doznanie.

To moment, gdy potęguje się twoja uważność. Świadomość tego, co odczuwasz pozwala na zmianę danej emocji. To będzie akt akceptacji. Zaakceptowanie nieprzychylnej ci emocji wyzwoli energię do działania.

Zapewne wiesz, że gdy człowiek skupiony jest na tym, co negatywne to przestaje dostrzegać możliwości. Ludzie robią się ślepi na rozwiązania nawet, gdy ktoś podetknie im je pod nos.

Niemiła emocja może być motorem, do powiedzenia sobie dość –

NIE BĘDĘ SIĘ UŻALAĆ, JESTEM SILNA I UMIEM SZUKAĆ ROZWIĄZAŃ TAM, GDZIE WYDAJE SIĘ INNYM, ŻE ICH NIE MA.

No i to jest cały klucz.

Zobaczyć możliwości. Skoro jesteś zła, to wyksztuś to z siebie, później zastanów się, co ten stan wywołało, jaki błąd jest do naprawienia, co musisz zrobić inaczej niż zawsze, aby wynik twojego postępowania zaczął być dodatni. Przychylny dla ciebie i zgodny z twoimi oczekiwaniami.

Przejście od myśli negatywnej do pozytywnej najczęściej jest wynikiem niemiłych emocji.

Myśli negatywne wywołuje > niemiłe emocje > zmiana myśli na konstruktywną wywołuje > reakcję i działanie > działanie wywołuje przyjemne emocje.

Fakt możesz usiąść i zacząć się nad sobą użalać. Położyć do łóżka i dołować, ale możesz też zacząć działać i to wszystko zależy wyłącznie od tego, jaką myśl chcesz utrzymać w swojej głowie.

Widziałaś kiedyś niemowlę, które aż się zanosiło od płaczu a już po chwili szeroko uśmiechało? Wciąż mamy w sobie taką zdolność. Wszystko, czego potrzebujesz to zmienić swoją percepcję. Na pewno wiesz, jak postawa ciała zmienia nasze postrzegania siebie. Wykorzystaj swoje doświadczenie, przypominacze, siłę decyzji i zmianę nawyku. Wszystko po to, aby nauczyć się świadomie uwolnić emocje i kolejno je zmieniać.

UWOLNIJ EMOCJE I ZACZNIJ WZBUDZAĆ ENTUZJAZM DO DZIAŁANIA

Polecane artykuły