Siła determinacji

Oceń stronę/wpis

Jak wyraźnie określony cel wpływa na naszą determinację?

Odpowiedź na to pytanie najlepiej zobrazują wam pewne historie, które są częścią mojego zrozumienia słów; masz w sobie siłę, masz moc, masz wybór.

Wyobraźcie sobie, że jedziecie autem…

Jesteście doświadczonymi kierowcami, a tu nagle przed wami pojawia się auto, a za kółkiem ślamazarny kierowca.Do głowy spływa krew i już nerwy są na granicy wytrzymałości, bo ani on nie przyspiesza, ani nie ma go jak wyminąć. Jeszcze 5 lat temu to byłam ja. Tym utrudniaczem, naturalnie.

Mój mąż pracował za granicą, któregoś razu czule się pożegnaliśmy i pojechał do pracy. 1500 km. od domu zorientował się, za zapomniał laptopa. Nie było żadnego problemu, bo dwa dni później przez miejscowość oddaloną 20 km. Od mojego miejsca zamieszkania, przejeżdżali jego koledzy. Umówiłam się z nimi, że podrzucę im laptopa męża. W Ostródzie mieli być około 19 godz. Była jesień, więc o tej porze było już ciemno. Naturalnie, pomimo tego, że nie byłam jeszcze doświadczonym kierowcą, nie stanowiło to problemu. Pomyślałam, że nie zdążę kluczyka w stacyjce przekręcić i już tam będę. Dopiero jakieś 6 km. Od domu okazało się, że miejscami pola są okryte gęstą mgłą. I dopiero wtedy dotarło do mnie, ze za Szelągiem mgła rozciągnie się na drogę. A to, dlatego, że trasa Ostróda Morąg, to same lasy, jeziora, dołki i górki. Wszystko, to sprzyja częstemu mgłom. Popadałam w panikę, bo właśnie mgły i lód na drodze wprawiały mnie w przerażenie. Wiecie jak to jest, jak jedzie przed wami niedoświadczony kierowca, 10/20 na godzinę w tych warunkach, i wiecie, że on to ma śmierć w oczach.

Miałam wybór.Mogłam zawrócić do domu, albo jechać dalej. Ale w głowie nastąpiło natychmiastowe przetasowanie argumentów za i przeciw. Jeden z nich przeważył. Wiedziałam, że mam jedyną szansę, aby przekazać mężowi, już nie zwykły laptop, a nasz łącznik, komunikator. Rozmowy telefoniczne do dzisiaj trzymają się w cenie, a tam był Skype, za darmo. Czasami w ten sposób spędzaliśmy ze sobą całe popołudnia.

Zebrałam, więc w sobie, całą odwagę, powstrzymałam nerwy i jechałam przed siebie, do celu. Na licznik nawet nie patrzyłam, bo w głowie musiałam mieć GPS, musiałam odtworzyć każdy zakręt, każde drzewo. To nie autostrada, to mazurskie drogi.

To była determinacja, cała energia, uwaga skierowana na cel. Dla mnie determinacja wysokiej klasy. Mogłam odpuścić, mogłam wycofać się, a jednak, po mimo poczucia wysokiego zagrożenia, kierowałam się prosto do wytyczonego sobie celu. Dla mnie, wówczas, przerosłam samą siebie. To tak, jakby wam, teraz ktoś przystawił pistolet do skroni i kazał skakać.

Jak widać, przeżyłam. Laptop pojechał do Danii, a ja do Morąga. I dopiero, gdy wróciłam do domu uświadomiłam sobie, że w drodze powrotnej nie towarzyszyły mi już żadne emocje, dziś nawet powrotu nie pamiętam. Ot tak znalazłam się w domu.

Wniosek nasuwa się sam. Jasno określony cel toruje drogę do jego realizacji. Ale musi być bardzo wyraźny, klarowny i precyzyjnie zdefiniowany.

Ponadto, gdy będziesz musiał pokonać tą samą drogę  powtórnie, nie będziesz skupiał się już na ewentualnych przeszkodach, bo wiesz, że dasz radę.

Już innym razem, gdy jechałam z Olsztyna do Morąga, w połowie drogi zaatakowała mnie śnieżyca. Widoczność zerowa, ale już w siebie nie wątpiłam, skoro tamtej jesieni dałam radę, to teraz też dam. To teraz, też dotrę do celu, i nie ważne ile czasu mi to zajmie, ważne, że nie zatrzymałam się, nie poddałam. Pół godziny później, piłam ciepłą herbatę, patrząc na zaśnieżone ulice przez okno swojego domu. Byłam silniejsza, silniejsza o kolejne doświadczenie.

Naturalnie jeszcze nie jednokrotnie podczas jazdy towarzyszył mi strach. Ale to już nie jest ten strach, który paraliżuję tan, który każde się wycofać, zatrzymać, zmienić kurs i schować. Towarzyszy mi teraz ten strach, który ćwiczy uważność. A uważność zawsze jest potrzebna na drodze do realizowania celu. Musimy być czujni, jak lew, jak tygrys, jak TY.

Nie zawieszaj się się w stanie przerażenia, bo wtedy umykają Ci informacje. Informacje, które potrzebujesz, aby się doskonalić, rozwijać i wzmacniać. Informacje, które nie pozwolą Ci na popełnianie tych samych błędów.

Kieruj się odwagą, a wszystkie przeciwności staną się Twoim sprzymierzeńcem.

Polecane artykuły