Samoświadomość emocjonalna

5/5 - (1 vote)

Coraz więcej osób docenia świadomość emocjonalną i pracę nad ekologią emocji i relacji.  Wpływa to nie tylko na lepsze zrozumienie siebie i relacje samym ze sobą ale również na komunikację pomiędzy najbliższymi i w biznesie.

Dlatego zastanów się czy posiadasz taką kompetencję odpowiadając sobie na pytania:

Czy wiem jakie odczuwam emocje i dlaczego je odczuwam?

Czy zdaję sobie sprawę ze związku pomiędzy swoimi uczuciami a tym co myślę, robię i mówię?

Czy mam świadomość swoich celów i wartości i czy się nimi kieruję?

Świadomość emocjonalna: „Jest to zdolność skupienia się, wiedza o sprawach wewnętrznych i ledwo wyczuwalnych sygnałach, które mówią ci, co czujesz, oraz wykorzystywanie jej jako stałego wskaźnika tego, jak wywiązujesz  się ze swoich zadań” – Richatd Boyatzis (badacz poziomu świadomości doradców).

Uczucia płyną w nas jak lawina ale zawsze  równolegle do lawiny myśli. Bez względu na czas i miejsce jesteśmy pod wpływem jakiegoś nastroju, ale nie dostosowujemy się do nich w ferworze zajęć. Zajęci dniem codziennym i myślami o tym, co musimy wykonać, zaplanować oraz zmaganiem się z przeciwnościami  nie odczuwamy  przepływających przez nasze ciało mniejszych czy większych emocji. Aby je zauważyć należy zatrzymać swój potok myśli, dostrzec przestrzeń pomiędzy bodźcem a reakcją, co jest stosowane wciąż zbyt rzadko.

Uczucia są z nami zawsze ale my nie jesteśmy z nimi. Moment odczuwania emocji następuje najczęściej tuż przed ich eksplozją.

Można powiedzieć, że większość osób jest analfabetami emocjonalnymi a brak ich dostrzegania i rozpoznawania we własnym ciele prowadzi do wielu chorób fizycznych i psychicznych; np. ataki paniki, bóle głowy i pleców.

Samoświadomości emocjonalnej można się nauczyć.

Były dyrektor firmy Silikon Graphics – Edward McCracken przyznaje, że w podejmowaniu decyzji kieruje się intuicją i nie daje się porwać swojemu umysłowi dzięki codziennej medytacji. Jest to najsilniejsze narzędzie do tego aby poznać własne uczucia nawet te, które przemawiają bardzo cicho.

Aby trwać w rzeczywistości należy oderwać się od nadmiaru hałasu nas otaczającego, wyciszyć umysł i podążać wewnątrz siebie. Po to, aby nie stracić z oczu wartości jakimi się kierujemy. To one mówią nam, co jest słuszne a co nie i określają kierunek naszego działania.

Świadomość emocjonalna pomaga rozpoznać wartości, które czynią każde nasze działanie pasjonującym działaniem. Poczucie pasji określa czy postępujemy słusznie i zgodnie ze sobą.

Bardzo wiele osób nie myśli nawet o tym, że jakość ich codzienności,  pracy czy  kariery zależy od umiejętności wsłuchania się w siebie.

Narażeni są na to szczególnie mężczyźni. „ Wiele osób na kierowniczych stanowiskach, szczególnie mężczyzn, nigdy nie uważało orientacji w swoim krajobrazie wewnętrznym za rzecz ważną. Nigdy nie łączyli swojego zachowania w sytuacjach sterowych za zdolnością zachowania lojalności i wykorzystaniem swoich talentów albo pogorszeniem się jakości ich pracy. Zbliżając się do pięćdziesiątki, mogą zacząć odczuwać, że czegoś im brakuje albo, że coś stracili. Uczucia takie może wyzwolić rozpad małżeństwa albo przyłapanie się na popełnianiu błędów będących skutkiem wewnętrznego chaosu. (…) ale to wpływa również pozytywnie na ich stan. Zaczyna pękać skorupa, w której się zasklepili, zaczynają odczuwać emocje, na których odczuwanie wcześniej sobie nie pozwalali i inaczej spoglądać na te aspekty swego życia”. – Michael Banks (instruktor kadr kierowniczych KRW International).

Refleksja nad sobą daje nie tylko poczucie odnalezienia sensu swojego życia prywatnego ale również zawodowego. Trening uważności staje się coraz bardziej popularny wśród najbardziej wpływowych rekinów świata biznesu.

Czas aby zacząć uważać, że uczucia w nas są bardzo istotne i niosą szereg bardzo cennych informacji, oceniają naszą daną sytuację i prowadzą na właściwe tory myślenia i postępowania. Jeśli wiesz, co mówią twoje uczucia bez problemu odpowiesz sobie na bardzo częste stawiane pytanie; co teraz?

Psycholog Shoshana Zuboff powiedziała rozpowszechniającą się opinię wśród ludzi świadomych emocjonalnie: „ Dla ludzi interesu prawdziwy przełom nadchodzi z chwilą gdy uświadamiają sobie, że to, co uważali za zmienne, jest nienaruszalne, natomiast to, co było według nich nienaruszalne, często okazuje się arbitralne”.

Świadomość emocjonalna jest jednym z pierwszych czynników jakim należy się przyjrzeć na drodze do zdobywania kompetencji z inteligencji emocjonalnej.

Wioletta K.

Trener Integracji Personalnej

Polecane artykuły