Rozpoznaj swoje reakcje

Oceń stronę/wpis

Przyglądałeś się kiedyś, jak reagujesz? Jak zachowujesz się w sytuacji niewygodnej, nowej, nieoczekiwanej?

Czy reagujesz przesadnie, może z większą rozwagą? Udaje Ci się odkładać reakcję w czasie, albo czy reagujesz w sposób zaskakujący do okoliczności, inaczej niż jest to oczekiwane? A może nie reagujesz?

To, jak się zachowasz zależne jest od okoliczności, w jakich się znajdziesz. Chcę jednak abyś był świadomy, że każda reakcja lub jej brak, prowadzi Cię albo do sukcesu, albo do porażki. Mając wolną wolę, zawsze, sam jesteś odpowiedzialny za to, jak się zachowasz. Dlatego warto, abyś był uważnym obserwatorem swoich reakcji i zaczął rozumieć, jak ważne jest, umiejętne ich zastosowanie.

Czy często zdarza Ci się reagować w sposób gwałtowny? Dla przykładu; dziecko przychodzi zapytać o godzinę, w tym czasie jesteś czymś bardzo zajęty i jego pytanie wyprowadza Cię z równowagi? – Nie widzisz, że jestem zajęty! – Zdanie często stosowane przez rodziców. Wypowiedziane ze złością, dobitnie jest właśnie reakcją przesadną. Wyobraź sobie taką reakcję swojego szefa względem Ciebie, jakbyś się czuł. Wyobraź sobie, jak poczułby się Twój klient, gdybyś się tak do niego odnosił. Czy udałoby Ci się zatrzymać go?

Często jest tak, że reakcja przesadna działa ja domino. Szef zrugał Cię przesadnie, Ty nie pozostajesz dłużny i odbijasz piłeczkę do klienta, albo wyładowujesz się na najbliższych. Zauważ, jak silnią jest reakcja przesadna, działa niczym wirus, który sieje spustoszenie, bo prędzej czy później osoba, w stosunku, do której wybuchłeś nieuzasadnionym gniewem, przeniesie swoją frustrację na kolejnego człowieka. Wyzwiska, krytyka, nieprzyjemne spojrzenia, to wszystko działa, jak spirala, która nakręca rzucanie wzajemnych zarzutów.

Zdarza się również tak, że po chwili zdajesz sobie sprawę, że Twoje postępowanie i reakcja była niesłuszna, zbyt agresywna, ale osoba, do której skierowałeś swój gniew, już sobie poszła lub nie chce słuchać Twoich tłumaczeń i przeprosin. Ludzie już Cię ocenili i nie będą chcieli obdarzyć Cię zaufaniem. Tobie pozostanie tylko nie smak, a często też strach i obawa, że ta osoba odwdzięczy się Ci przy najbliżej okazji. Reakcja przesadna nie wnosi do twojego życia nic dobrego, karmi ona, tylko na chwilę, Twoje rozbuchane ego. I mogę z pewnością dodać, że wyrażając się w ten sposób czynisz nie tylko przykrość innym, ale i krzywdzisz siebie.

Może przed popadaniem, w gwałtowne zachowanie, uchroni Cię fakt, że w chwili, gdy rugasz drugą osobę, rzucasz wyzwiskami, to Twoja podświadomość przyjmuje, iż mówisz lub myślisz o sobie. To tak jakby twój przeciwnik odbijał to, co powiesz wprost do Twojego umysłu.

Na pewno zdarza Ci się być świadkiem, takich reakcji, u innych osób, myślisz sobie, że taki nie jesteś. Często ludzie nie akceptują w sobie pewnych zachowań, nie dostrzegają, że sami się tak zachowują. Dopiero, gdy zaczniesz się sobie przyglądać, zaczniesz być uważny, będziesz mógł to dostrzec, a kolejno zmienić swoją reakcję.

Nie wiele potrzeba, aby ugasić palący w Tobie żar złości. Na początek pomniejsz swoją reakcję. Podchodź rozważnie do tego, co pomyślisz i co powiesz. I nie ekscytuj się zbytnio, zaistniałą sytuacją, nie podsycaj jej swoimi słowami oraz gestami. Słowa zawsze poprzedzają myśli, nawet, jak masz inne wrażenie. A każde wypowiedziane słowo nasuwa kolejne. I tak złość karmi się złością, krytyka krytyką, a obelga obelgą.

Naucz się; gdy reagujesz z rozwagą już wygrywasz.  Reagując rozważnie, idziesz przez życie spokojnie i kierujesz się prosto do celu. Co zrobiłbyś gdyby okazało się, że padła skrzynia biegów w Twoim aucie? Czy od razu oddałbyś je na złomowisko? Ja po prostu bym ją wymieniła. Tak samo, możesz wymieniać swoje reakcje. Zamień przesadną na rozważną. Przyjmuj, że w życiu wszystko może Cię spotkać oraz z takim samym spokojem podejmij sukces, jak i porażkę.

Gdy dziecko przychodzi do zapracowanego rodzica i pyta, w naszym mniemaniu, o drobiazg, weźmy; która jest godzina, a Ty odkładasz na chwilę wszystko, odpowiadasz, patrząc na niego ze spokojem, wówczas obejmie Cię swoimi rączkami, ukocha, podziękuję i pójdzie szczęśliwe się bawić. Gdy Twój szef zwraca Ci uwagę w sposób konstruktywny, jesteś mu wdzięczny i zadowolony, że tak spokojnie przyjął Twój błąd. Wracasz do domu zadowolony i to zadowolenie rozsiewasz dookoła.

Reagując rozważnie wiesz, że masz kontrolę nad s

Polecane artykuły