Podejmiesz wyzwanie? Bo wszystko, co cię trzyma w garści to…

Oceń stronę/wpis

Odkryj Siebie Na Nowo – wycinek z warsztau

Karta ćwiczeń – schemat nawyku

Trudność z wprowadzeniem nowego nawyku

Jednym z mechanizmów uniemożliwiających wprowadzenia nowych nawyków, zmian i postanowień w życie jest, koło które rozpoczyna faza pierwsza EKSCYTACJA z podjęcia jakiejś decyzji i wyznaczenia sobie celu lub zmiany danego nawyku.

Jednak w momencie, gdy chcesz przystąpić do realizacji postanowienie często dopada cię rzeczywistość i przytłaczające obowiązki. Wówczas wydaje ci się, że na chwilkę odłożysz postanowienie i zajmujesz się codziennością. Wchodzisz w tak zwaną fazę WALKI W CODZIENNOŚCI.

Często bywa też tak, że już zaczęłaś realizować swój plan jak tu nagle musisz koniecznie wyjechać i nie masz możliwości realizować postanowienia to faza zwana CHWILOWĄ ZMIANĄ, na którą często nie mamy wpływu. Po powrocie do domu nie powracamy do wcześniej podjętych działań. Zarzucamy wszystko. Wyrzuty sumienia często nie pozwalają normalnie funkcjonować. I organizm zaczyna sobie z tym radzić na swój własny sprawdzony sposób, czyli wypiera myśl o przerwanych działaniach i planach o niewprowadzonym w życie nawyku.

Zaczyna się faza IGNORANCJI. Która często trwa nawet miesiącami. Całe tygodnie ludzie nie powracają do podjętych decyzji. To nie koniec. Po pewnym czasie ze zdwojoną siłą powraca na przykład chęć schudnięcia.

Nagle przypominasz sobie o złożonej obietnicy, która wywołuje w człowieku ogromną PRESJĘ. Ostatnią fazę, po której na nowo następuje podjęcie tej samej decyzji.

Będę biegać postanowiła Karolina i ponownie uruchomiła błędne koło.

Na którą fazę mamy największy wpływ, a no na FAZĘ IGNORANCJI.

Tu Przerwij to błędne koło!!!

Nie ignoruj SWOJEGO PRAGNIENIA, POTRZEBY. To, czego nie udało się tobie osiągnąć za pierwszym razem jest osiągalne po kolejnej próbie.

Sztuką jest to, aby w momencie, gdy jakiś czynnik z zewnątrz przerwie lub odepchnie twoją decyzję na boczny tor, to nie zachowywać się tak, jakbyś nie mogła do tego powrócić.

Nie biczować się za ten fakt, tylko wybaczyć to sobie i zrobić kolejny ruch w kierunku postanowienia. Normalne jest, że potykamy się chcąc coś osiągnąć, ale już absurdem jest brak konfrontacji ze sobą. Powiedz sobie „trudno, stało się”, wyciągnij wnioski z powstałej sytuacji i zacznij od nowa. Nie odkładaj tego na inny raz, aż dopadnie cię kolejna presja. Sama zdecyduj o sobie, o tym, że pomimo chwilowej przerwy to ty teraz powracasz do gry i to ze zdwojoną siłą.

Być może okaże się, że taką metodą zrobisz 5 kroków w przód a potem raptem 2 w tył, ale i tak zawsze będziesz o 3 kroki do przodu. Tak, więc gdy już podejmiesz decyzję a jej wykonanie uniemożliwi ci szereg niespodziewanych czynników to nie poddawaj się. Zrób to, co do ciebie należy i wracaj na obrane przez siebie tory.

Pozdrawiam, Wioletta

Polecane artykuły