Od uważności do samoświadomości. EIK

Samoświadomość

Wykonałeś już ćwiczenia, które miały na celu pogłębić Twoją samoświadomość. Zdobywasz wiedzę na temat poziomu IE. Czy udaje Ci się być w pełni obiektywnym? ( Ćwiczenie odszukasz w poprzednich artykułach, które są darmowymi fragmentami kursu; Emocjonalnie Inteligentna Kobieta. TAK!)

Jest to przywilej osób, które trenują uważność.

Czy Ty wykonujesz trening uważności?

I czy znasz 8 postaw, które tworzą fundament uważności?

Oto one:

Umysł początkującego To umysł dziecka, które widzi wszystko po raz pierwszy w życiu. Pozwala dostrzegać rzeczy na nowo, z uczuciem ciekawości. Pomaga tu pytanie:

„Jakby to było, gdybym robiła to/widziała to/doświadczała tego po raz pierwszy?

Nieocenianie
Prowadzenie neutralnej obserwacji każdego doświadczenia bez etykietujących myśli, uczuć czy wrażeń („dobry”, „zły”, „właściwy”, „niewłaściwy”, „uczciwy”, „nieuczciwy” itd.); zauważanie tego, co jest, bez oceniania.

Docenianie
Postawa doceniania wszystkiego dokładnie takim, jakim ono jest: to, co się dzieje, co dostaję od siebie i innych, jest właściwe.

Niedążenie Brak usilnego dążenia do czegokolwiek oznacza, że nie próbujesz znaleźć się w żadnym innym miejscu niż to, w którym teraz jesteś, niczego kurczowo się nie trzymasz i nie odwracasz się od tego, co przynosi chwila. Brzmi dość prowokująco zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wszystko osiągamy właśnie dzięki wysiłkowi i pracy.

Uważność polega na nic nierobieniu, na niewysilaniu się, na odpuszczaniu. Nie musimy osiągać żadnego celu, nie dążymy bowiem ani do relaksu, ani do sukcesu. Po prostu jesteśmy i za każdym razem powracamy, gdy tylko porwie nas umysł.

Opanowanie/cierpliwość
Świadomość, że pewne rzeczy potrzebują czasu, aby się rozwinąć, wybrzmieć czy zmienić. Cierpliwość może być szczególnie przydatna w sytuacji, kiedy umysł jest pobudzony. Może również pomóc nam zaakceptować tendencję umysłu do „myszkowania” i przypominać o tym, że nie musimy angażować się w te wycieczki.

Ćwiczenie cierpliwości uczy nas, że naszych chwil nie musimy wypełniać jakimkolwiek działaniem czy myśleniem, aby były bogate.

Cierpliwość to całkowita otwartość na każdą chwilę, pełna akceptacja oraz wiedza, że wszystko musi poczekać na własny czas.

Przyzwalanie
Przyzwalanie, czyli akceptacja tego, co aktualnie dzieje się w nas samych i w naszym otoczeniu.

Pozwalam, aby rzeczy układały się tak, jak się układają.

Poleganie na sobie

Poleganie na sobie, czyli zaufanie do sobie i oparcie w sobie.

Poczucie, że podążam we właściwym kierunku, postępuję właściwie i umiem odróżnić to, co prawdziwe, od tego, co nieprawdziwe.

Współczucie dla siebie

Współczucie dla siebie, czyli bycie dobrym i wyrozumiałym dla takiego siebie, jakim się jest, bez obwiniania siebie i krytykowania.

Wiele z tych czynników trudno osiągnąć. Dzieje się tak jednak tylko dlatego, że nie poświęcamy czasu na trenowanie uważności, która prowadzi do samoświadomości.

Ćwiczenie, które masz do wykonania, wymaga Twojej deklaracji. Już po wykonaniu go pierwszy raz przekonasz się o jego skuteczności. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz w pełni zaangażowany.

No dobrze, ale na czym polega ćwiczenie?

Na intencjonalnym spacerze przez minimum 15 minut każdego dnia.

Nie możesz wiązać tego ćwiczenia z wyjściem po zakupy albo odbiorem dziecka ze szkoły czy z powrotem z pracy do domu. Masz wyjść specjalnie po to, by wykonać ćwiczenie. Nie jest to też zwykły spacer. Przez 15 minut musisz przyglądać się otaczającemu Cię światu. Drzewom, które będziesz mijać, temu, jak poruszają się ludzie, swoim stopom, które dotykają ziemi, trawie, budynkom itd. Patrz, aby dostrzec, a nie by widzieć. Zauważysz, że jest wiele rzeczy, o których istnieniu nie miałeś pojęcia, chociaż mijasz je codziennie. Koncentracja pozwoli Ci być w otaczającym Cię świecie, w samym jego centrum. Pozwoli wyciszyć umysł, odświeżyć go i powrócić do równowagi emocjonalnej. Już po tygodniu dostrzeżesz pozytywny wpływ takich intencjonalnych spacerów, na które będziesz chodził co najmniej przez 3 miesiące. Już po kilku dniach będziesz też w stanie po takim spacerze lub w jego trakcie usłyszeć głos swojej intuicji niezmącony gonitwą myśli i destrukcyjnymi emocjami. Może zdecydujesz się na ponowne wykonanie ćwiczeń, ponieważ uznasz, że dopiero teraz jesteś gotów spojrzeć na siebie w bardziej obiektywny sposób.

Po takim spacerze proszę Cię o wykonanie treningu motywacyjnego (nigdy przed!)

Przez kolejne dwa tygodnie zaplanujesz każdy swój dzień.

Usiądź wygodnie i zapisz, co będziesz robił następnego dnia. Szczegółowo – od pobudki do położenia się spać, od śniadania do kolacji. Weź pod uwagę czas zarezerwowany na relaks i pracę, sprzątanie i gotowanie, pójście do pubu i kina, randkę i pisanie raportu. Ustal dokładny czas dla każdej czynności.

Gdy wstaniesz rano, dostosujesz się do stworzonego planu bez żadnych wymówek. Na zielono zakreślisz każdą wykonaną czynność. Nie odpuścisz sobie nawet wtedy, gdy ogarną Cię czarne myśli lub lenistwo. Każdego dnia pozostaniesz w symbiozie ze swoim planem.

Dlaczego to takie ważne?

Stałość, sumienność, osiągnięcie celu wywołują pozytywne emocje. W ten sposób wpływasz na jakość swoich uczuć, nastroju i całego życia. Równowaga emocjonalna wymaga stabilizacji, pewności i poczucia bezpieczeństwa, które osiągniesz poprzez wprowadzenie w swoje życie harmonii i ładu.

Aby kurs spełnił swoje zadanie, musisz współpracować. Nie wystarczy wiedza, należy ją wdrażać w życie, doświadczać życia – i to małymi krokami.

Wioletta Klinicka – twój coach kryzysowy

Wybierz dla siebie odpowiedni KURS
kursy online, kursy rozwojowe

Recommended Posts