Nieświadome kierunkowskazy kreują Twoje życie. Poznaj je!

Oceń stronę/wpis

Ja wiem, że już to słyszałaś. Ale czy sprawdziłaś jak to działa? Czy skończyło się tylko na przyswojeniu wiedzy?

Działaj!

Wartości to podstawa naszego postępowania. Wyznaczany przez Ciebie system wartości określa, co jest dla Ciebie najważniejsze. Poprzez wartości tworzysz ramy podejmowania decyzji; to wartości dają siłę do działania i realizacji celów. Ze względu na to, że wartości są w nas tak głęboko zakorzenione, często nie uświadamiamy sobie, jakimi wartościami się kierujemy, ani w jaki sposób wartości kształtują nasze działania.
Odkryj swoje wartości; odkryj, czym się kierujesz, a odkryjesz na nowo siebie, swoją pasję, swoje talenty i drogę do ich realizacji.

Przejdź do kursu TU: 

Ćwiczenie
Wartości w poszczególnych dziedzinach mojego życia
Osiem podstawowych dziedzin życia:

PRACA
PIENIĄDZE
ŚRODOWISKO ŻYCIA
ROZWÓJ OSOBISTY
ZDROWIE I WYPOCZYNEK
WSPÓLNOTA
RODZINA
BÓG (WIARA)

Wypisz jak najwięcej słów i zwrotów kojarzących Ci się z kwestiami, na których zależy Ci w każdej z wymienionych kategorii. Powróć teraz do poprzedniego ćwiczenia i sprawdź, czy udało Ci się prawidłowo
wyrazić swoje wartości. Jeśli tak, zwróć szczególną uwagę na kolejność, w jakiej je zapisałaś.
Pierwsza wartość stanowi wartość najważniejszą dla Ciebie. Jeśli wypisałaś je ot tak, to wiedz, że „ot tak” nic się nie dzieje.
TO TWOJA PODŚWIADOMOŚĆ UŁOŻYŁA TWOJĄ LISTĘ WARTOŚCI.
Ważne jest też umiejętne odczytywanie tej hierarchii. Skoro wartość znajdująca się na samej górze jest zaspokojona, w drugiej kolejności kierujesz się następną wartością itd.

Np.: Pani Mirka znalazła dziś kotka. Pierwszą wartość dla niej stanowi miłość, więc przygarnęła kociaka. W domu jednak okazało się, że córka jest uczulona na sierść zwierzątka, więc pani Mirka zaczęła szukać kotkowi nowego domu. Stanęła przed wyborem, gdy okazało się, że zarówno serdeczna starsza pani, jak i pewien pan
byli zdecydowani wziąć kotka (starszy pan był gotów nawet zapłacić, bo jego rozwydrzony wnuczek uparł się, że chce dostać kotka na urodziny). Pani Mirka była ubogą kobietą i przydałoby się jej parę groszy na nowe buty dla córki. Całą noc zastanawiała się, komu oddać kociaka. Wreszcie zdecydowała, że odda go panu, bo drugą wartość dla niej stanowiła rodzina. Nie mogła jednak zasnąć, kręciła się i wstawała, patrząc dobrymi oczami prosto w księżyc. Nagle coś ją tknęło – i zmieniła zdanie. Położyła się, wdzięczna księżycowi za jasny blask, i od razu zasnęła, ponieważ podjęła decyzję zgodną ze swoimi wartościami. Mimo że drugą jej wartością była rodzina, z miłości nie mogła oddać kociaka rozwydrzonemu dziecku. Poza tym pieniądze znajdowały się u niej na czwartym, może piątym
miejscu; wierzyła, że sama je zarobi, i to w taki sposób, aby przyniosły jej satysfakcję.

Ile razy podjęcie jakiejś decyzji spędzało Ci sen z powiek? Ile razy zastanawiałaś się, dlaczego się męczysz, mimo że byłaś przekonana o słuszności swojego wyboru? Bywa, że ludzie przyparci do muru postępują wbrew sobie. To nic
zdrożnego, zdarza się, jednak konsekwencje powodują, że człowiek staje coraz bardziej nieszczęśliwy. Jeśli jest to częste zjawisko, dochodzi nawet do stanów depresyjnych, apatii, boleści fizycznych.
Nasz umysł jest tak skonstruowany, aby bronić nas przed zagrożeniami. Decyzje podejmowane wbrew wartościom, jakimi się posługujemy, stanowią tego rodzaju zagrożenie.
Oddałam Ci do dyspozycji listę wartości. Możesz się nią posługiwać, aby usystematyzować swoje wartości oraz wybrać te, które – niezaspokojone – nie pozwalają Ci spokojnie zasnąć.

Wybierz słowa i stwórz z nich swoją deklarację wartości.
1. Które z nich najbardziej do Ciebie pasują? Które rezonują z Tobą?
Wybierz do dziesięciu słów.
2. Które słowa najbardziej wyrażają Twoje ideały i to, na czym Ci
zależy?
3. Wybierz pięć lub sześć słów, które opisują to, co jest dla Ciebie
najważniejsze w ośmiu dziedzinach Twojego życia.

Wioletta K.

Trener Integracji Personalnej 

 

Zapraszam do księgarni TU: 

 

Polecane artykuły