Nienawiść a emocje

5/5 - (1 vote)

Nienawiść jest jedną z najbardziej destrukcyjnych emocji. Pochłania całą twoją uwagę, całą twoją energię mentalną; nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak cię osacza i jak głęboko jest się zakorzenia.

Nienawidzą ludzie, którzy mają niską samoocenę, którzy są pełni kompleksów i czują się skrzywdzeni. Co ciekawe, poczucie krzywdy daje ludziom poczucie wyjątkowości iluzorycznej przewagi nad innymi. Mówią: „Spotkało mnie coś najgorszego”, a w ich głosie słychać dumę. Są ludźmi rozżalonymi, przepełnionymi goryczą, nie żyją tu i teraz, w rzeczywistości, ponieważ poczucie wyjątkowości nakazuje im wciąż odwoływać się do tej emocji.

To nienawiść kształtuje uprzedzenia, stereotypowe myślenie i brak tolerancji.

Jak długo ludzie będą pielęgnować w sobie i podsycać tę emocję, tak długo na świecie nie będzie spokoju; tak długo będą cierpieć kobiety, dzieci i mężczyźni i tak długo będzie dochodziło do bratobójczych walk.

Upewnij się, czy i nie nosisz w sobie żalu, który przerodził się w nienawiść.

– Komu ostatnio źle życzyłeś?

– Kogo przekląłeś?

– Czego nienawidzisz w innych?

– Czy jest ktoś, komu zazdrościsz?

Jedną z przyczyn nienawiści jest zazdrość, inną – zniewolenia fizycznego, psychicznego i ekonomicznego.

Kochasz i zostałeś zdradzony – miłość przeradza się w nienawiść.

Tracisz pracę i jesteś uzależniony/uzależniona od partnera/panterki – zaczynasz nienawidzić tego stanu, a następnie osoby, od której jesteś uzależniony.

Odszukaj źródło swojej nienawiści, pogódź się z tym, że jest to emocja destrukcyjna, która w łagodny sposób powinna opuścić twoje ciało. Powyższe pytania uświadomią ci, gdzie wystąpił problem.

Aby uwolnić się od nienawiści, musisz spojrzeć na daną sytuację i daną osobę z innej perspektywy. Dlaczego? Ponieważ tylko przywrócenie empatii i próba zrozumienia (nawet jeśli leżą na granicy absurdu) zminimalizują twoje uczucia.

Zdradził cię mąż? Szef niesłusznie zwolnił z pracy? Przyjaciel zawiódł? Zastanów się, co może być przyczyną i odszukaj dla siebie zwolnienia od nienawiści. Nie jest to proste, ale z doświadczenia wiem, że to możliwe.

Mąż zostawił mnie po pięciu latach małżeństwa, gdy byłam w trzecim miesiącu ciąży.

Nienawiść przysłoniła mi oczy. Skupiłam się tylko na swoim bólu. Miesiące mijały bezpowrotnie. Po pół roku puściłam żal i gorycz, aby stać się szczęśliwą matką i nie przekazać dziecku nienawiści.

Nienawiść najczęściej prowadzi to zemsty. Człowiek człowiekowi życzy wszystkiego najgorszego. Jest to uczucie tak pełne obsesji, że człowiek traci poczucie rzeczywistości. Obsesja staje się motorem wszystkich jego działań, które często prowadzą nawet do zbrodni.

Pamiętaj, że swoje uczucia przelewasz na najbliższych, którzy chcą łączyć się z tobą w bólu; krzywdzisz ich swoją nienawiścią. Historia ludzkości nie raz pokazała, że człowiek zabił drugiego człowieka, licząc, że ulży skrzywdzonej osobie. Oczywiście to ekstremalny przykład, ale silnie oddziaływujący na osoby, z którymi współpracuję.

Ja wybaczyłam (ponieważ nienawiść ściśle wiąże się z wybaczeniem) byłemu mężowi dla siebie i dla siebie zdecydowałam się być szczęśliwą i wdzięczną za wspaniałego syna.

Nienawiść rodzi się w momencie, gdy spotyka nas przykre doświadczenie, na które nie mamy wpływu. Ale mamy wpływ na nasze reakcje. Albo pozwolisz, by te uczucia cie niszczyły psychicznie i fizycznie, okradając z energii mentalnej, albo spojrzysz na wydarzenie z innej perspektywy i podejmiesz wysiłek, starając się zrozumieć i zaakceptować to, co się wydarzyło.

„Człowiek ujawnia swą osobowość w sposobie traktowania innych”

 – S. Wyszyński

Wioletta K.

Trener integracji Personalnej

Polecane artykuły