Dlaczego mam problem ze zmianą nastawienia emocjonalnego

Oceń stronę/wpis

Wydarzenie na podstawie poradnika EIK – EMOCJONALNIE INTELIGENTNA KOBIETA

Dzień 6.

Witam Cię!

Dziś postaraj się podsumować ćwiczenia, które wykonywałaś. Wybierz te, które z tobą rezonują. Zrób plan i przemyśl, czy jesteś w stanie podjąć decyzję o ich kontynuacji przez kolejne trzy do sześciu miesięcy.

Zmiana zachowań emocjonalnych wymaga powtórzeń, bez tego twoje osiągnięcia zanikają, tak jak nie trenowane mięśnie.

Pamiętaj, że uczenie się IE to budowanie nowej struktury emocjonalnej. Aby stworzyć nowy obraz emocjonalny, musisz określić, jak on ma wyglądać. Czyli – kim jesteś jako nowy TY.

                                               Wioletta Klinicka

 

Stwórz swój nowy wizerunek, uwzględniając swój stan emocjonalny oraz każdą kompetencję.

Odszukaj miejsce, w którym poczujesz się bezpieczny, i zacznij rozmyślać nad swoim postępowaniem. Pamiętaj, że zmiany zaczynamy od siebie.

Zaczynając kurs, zdecydowałeś się na rozerwanie starych połączeń nerwowych i na stworzenie nowych. To wymaga od Ciebie systematyczności, planu, konsekwencji i determinacji.

 

Zdeklaruj się

Na kartce zapisz, że od dnia …… podejmujesz się zadania ……

Na końcu podpisz się pełnym imieniem i nazwiskiem. Trzymaj tę kartkę w zasięgu wzroku, abyś w chwilach zwątpienia mógł ją przeczytać i dotrzymać danego sobie słowa.

Teraz odpowiedz sobie na pytanie: jaka chcę być? A następnie: jakie korzyści będę z tego miała?

Nie śpiesz się. Opisz swój nowy wizerunek.

 

Pomoc!

Konstrukcja działania

Odpowiedz na pytania:

  1. Nad jakimi emocjami chcę popracować?
  2. W jakim czasie chcę osiągnąć swoje założenie?
  3. Jakich metod i technik użyję, aby zrealizować swój cel?
  4. Kim będę po zmianie?
  5. Czy mnie to zadowoli?

 

Działanie składa się on z trzech etapów:

– nazwania emocji;

– zbadania źródła pochodzenia emocji;

– opanowania i zmodyfikowania emocji.

 

Ćwiczenie

W pierwszej kolumnie przygotuj podział czasowy:

7.00 – 8.00

8.00 – 9.00

itd.

W drugiej kolumnie, obok konkretnej godziny, zapiszesz emocję, która Ci towarzyszy, np.:

7.00 – 8.00 – jestem smutny

W trzeciej kolumnie zapiszesz powód, np.:

7.00 – 8.00 – jestem smutny – nie zostałem zaproszony na spotkanie

Na koniec każdego dnia przeanalizuj swoje zapiski.

Zastanów się, czy jesteś w stanie coś zmienić w swoim życiu, aby nie odczuwać niepożądanych emocji.

Stałeś w kolejce do kasy. Szło to wszystko opieszale, wzrastała w Tobie złość. Potęgowała ją myśl o tym, że jesteś umówiony na spotkanie i obawiasz się spóźnienia.

Co mogłeś zrobić inaczej, aby tej emocji nie odczuwać? Czy Twoje zachowanie było adekwatne do sytuacji? Czy odczuwane emocje zawsze są adekwatne do sytuacji? Gdzie prowadzisz swoją uwagę? Kilka dygresji na ten temat przeczytaj w artykule; Widzisz to, co chcesz widzieć – czyli gdzie prowadzisz swoją uważność.

 

Kolejno postaraj się opisać każdą swoją emocję.

Złość – jak reaguje Twoje ciało (robisz się czerwony, czujesz przyspieszony puls, zaciskasz pięści)? Jakie uczucia Ci towarzyszą (wewnętrzne pobudzenie, poczucie krzywdy)?

Jeśli nie potrafisz nazwać emocji jednym słowem, zacznij od opisu, np.:

Chce mi się płakać, jestem przepełniony poczuciem krzywdy, żalu, snuję się bez celu itd. Wówczas łatwiej jest odnaleźć to jedno słowo, którego wypowiedzenie na głos przyniesie ci ulgę.

Kolejnym krokiem jest rozpoznanie źródła emocji. Poznałeś już schemat, korzystałeś z niego. Ten element jest nieodzowny w pracy nad zmianą emocjonalną. Powróć do tego ćwiczenia i zastosuj je do każdej emocji, którą zapisałeś, która Ci towarzyszy.

Pamiętaj, że emocje mogą być bardzo złożone. Tylko odnalezienie źródła zaprowadzi Cię do celu.

 

Upraszczając: emocje mają budowę trójwarstwową. Pierwsza warstwa to emocja uzewnętrzniona – dostrzegamy ją na powierzchni: to uśmiech, zmarszczone  brwi, podniesiony głos itd. Pamiętaj jednak, że te oznaki są jedynie otoczką, należy spojrzeć głębiej. Drugą warstwą jest emocja pośrednicząca. Na tym etapie odbywa się świadomy lub podświadomy proces modyfikowania emocji. Zmieniamy emocje lub je skrywamy według zasad, do których chcemy się dostosować, np. w biznesie, lub które wpojono nam w ramach socjalizacji. Najgłębszą warstwą jest jądro emocjonalne. Bardzo często ludzie nie mają do niego dostępu. To właśnie tam powinna być skierowana cała Twoja praca. Czyli powinna skoncentrować się na tym, aby odsłonić i przepracować centralną emocję. Jądro emocjonalne kształtowane jest od dzieciństwa, najczęściej przykryte wieloma innymi emocjami. Są one silnie wbudowane w naszą charakterystykę i odporne na zmiany.

 

Zacznij „rozbierać” swoje emocje, zaczynając od tych powierzchownych. Również w tym celu Twoim zadaniem jest autopoznawanie.

Zastanów się, w jaki sposób okazujesz swoje uczucia.

Gdy czuję lęk, to…

Gdy jestem zły, to…

Gdy cieszę się, to…

Gdy jestem szczęśliwy, to… (co robisz, jak się zachowujesz, jakie działania podejmujesz?)

 

Mam nadzieję, że wiesz, jak ważna jest obserwacja siebie i pogłębianie samoświadomości, która pomogła Ci wykonać to zadanie.

Mówiłam już o tym, że praca nad zmianą emocjonalną jest pracą z nawykiem. Należy rozerwać stare połączenia neuronowe i zastąpić je nowymi. Mózg nie lubi pustki, dlatego nie tylko powinieneś nagradzać siebie za każdy sukces, ale również karmić swój umysł nowymi wzorcami.

Do tego celu stwórz alternatywne obrazy w stosunku do tych, które towarzyszą Ci obecnie.

Kiedy jestem zły, towarzyszą mi następujące myśli: …

Kiedy jestem zadowolony, towarzyszą mi następujące myśli: …

Powtarzaj to ćwiczenie dla każdej emocji, która pojawia się w Twoim ciele.

Następnie zastanów się, jakie myśli są destrukcyjne i w jaki sposób możesz je zamienić.

 

Pobaw się w wizualizację.

Np. jedziesz na spotkanie w sprawie pracy. Twój umysł został opanowany przez lęk i napływające myśli tworzą wyłącznie czarne scenariusze: jestem do niczego, po co ja tam jadę i tak mnie nie przyjmą. A co by się stało, gdyby Twoje myślenie poszło w innym kierunku: jestem stworzony na to stanowisko, na pewno mnie przyjmą itd.?

Po pierwsze naucz się poprawnie wizualizować – wykonaj wizualizację według schematu z tego artykułu; Wizualizacja, dlaczego nie działa!

Po drugie uwierz w swoje możliwości poprzez rozpoznanie własnych zasobów.

Aby pracować nad stanem emocjonalnym, musisz przejąć kontrolę nad swoimi myślami.

Zacznij od ostatniej sytuacji, jaka Cię spotkała. Opisz emocje, które Ci towarzyszyły, następnie myśli, a na koniec swoje zachowanie. W drugiej części ćwiczenia skorzystasz ze swojej wyobraźni: opisz emocje, myśli oraz zachowanie, jakie chciałbyś, aby Ci towarzyszyły w tej samej sytuacji. Gdy skończysz, sięgnij pamięcią do kolejnego zdarzenia ze swojego życia i pracuj według schematu. I tak dalej. Trenuj codziennie, skupiaj swoją uwagę na tym, czego pragniesz. Nie masz wpływu na to, co się wydarzyło, ale masz wpływ na przyszłość. Pisząc wyimaginowane scenariusze i czytając je, utrwalasz nowe wzorce w pamięci, wprowadzasz je do swojego umysłu. Nie zapominaj z nich korzystać, wdrażać je w życie. Oczywiście, aby zamieniać świadomie myśli i zachowania, trenuj uważność, ponieważ najważniejsze jest, aby zatrzymać się w odpowiednim momencie i zastosować nowy, pożądany wzorzec.

 

Na tym zakończymy dzień szósty. Jednak zanim zamkniesz folder, notes czy plik, zastanów się, które z ćwiczeń „rezonują” z Tobą. (Pamiętaj też, że te wyzwanie jest tylko wycinkiem informacji i ćwiczeń z zakresu inteligencji emocjonalnej).

Wioletta – twój coach kryzysowy

SPRAWDŹ, CO JESZCZE DLA CIEBIE PRZYGOTOWAŁAM – kursy

kursy online, kursy rozwojowe

Recommended Posts