Miłość! Czy istnieje taka od pierwszego wejrzenia?

5/5 - (1 vote)

„Jeszcze wczoraj nieznany. Poznany od niechcenia… Miłość, miłość od pierwszego spojrzenia”.

To słowa utworu wykonywanego przez Korę. Czy uważasz, że jest to możliwe?

Czy można zakochać się w kimś, kogo zupełnie nie znasz?

Naukowcy twierdzą, że wciąż nie jest znana przyczyna wyboru partnera. Też tak uważasz? A może posiadasz własną koncepcję?

Czy jest możliwe przyciągnięcie partnera/partnerki swoim umysłem? Czy możemy spotkać taką kobietę/takiego mężczyznę, jakich wykreowaliśmy sobie w swoim umyśle?

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś/słyszałaś: „jego żona/jej mąż jest sumą cech jego matki/jej ojca?”.

Czy rzeczywiście przy wyborze partnera kierujemy się znanymi i podziwianymi – podświadomie – wzorcami, wdrukowanymi nam w okresie dzieciństwa?

A jeśli tak – czym jest to spowodowane? Czy wybierasz za żonę kobietę podobną do swojej, matki ponieważ zapewnia ci poczucie bezpieczeństwa, które odczuwałeś w rodzinnym domu?

Czy kobieta, którą wychowywał destrukcyjny ojciec, jest tak bardzo uzależniona od pewnych bodźców, że poszukuje ich w dorosłym życiu, nawet jeśli dawno zrozumiała, że zachowanie głowy rodziny było co najmniej niewspierające, o ile nie niemoralne?

Dawno temu, gdy nie miałam pojęcia o istnieniu zakodowanych wzorców, przekonań itp., moja siostra stwierdziła, że w dzieciństwie brakowało mi ojca (mój tata często wyjeżdżał w delegację) i z tego powodu podobają mi się starsi mężczyźni. Nie mogę zaprzeczyć, że jest w tym nić prawdy – nie tylko lgnęłam do starszych; dwa moje małżeństwa trwały na odległość. Przyglądając się tym relacjom, dostrzegam podobieństwo, choć z drugiej strony – może właśnie siostra wdrukował mi to przekonanie? Może zwyczajnie pociągają mnie zmarszczki pod oczami i siwe włosy na skroniach, którym uwielbiam się przyglądać?

Przekonania istnieją na pewno; są sumą naszych doświadczeń, przyswojonych informacji i obrazów zakodowanych w naszych umysłach, na które jesteśmy podatni głównie do 5. roku życia, choć, naturalnie, w późniejszym czasie również. Dobra wiadomość, którą zapewne już znasz, jest taka, że możemy je zmieniać. Oczywiście wymaga to pracy, ale są sytuacje, w których to jedyne wyjście, aby rozpocząć całkiem nowe życie, aby budowanie i kreacja siebie miały jakikolwiek sens i przyniosły jakikolwiek efekt, wreszcie – aby płynęła z nich satysfakcja.

Czy przez zmianę przekonań możemy doświadczyć miłości od pierwszego wejrzenia?

Uważam, że tak, i że nawet jeśli dołączyłabym do wszystkich portali społecznościowych, i tak nie znajdę tam mężczyzny swojego życia.

Ostatnio pomyślałam, żeby popracować nad tym wzorcem i zamienić go na: „Na jednym z portali społecznościowych czeka na mnie miłość mojego życia”, jednak po wczorajszej rozmowie z pewnym facetem doszłam do wniosku, że to, czego pragnę, to spotkać tego jedynego w realu, choćbym miała potknąć się o niego. Chcę przeżyć na żywo nasze pierwsze spotkanie i pierwsze spojrzenie; chcę usłyszeć na żywo pierwsze artykułowane dźwięki – i tak też będzie. Nie jest dla mnie ważne, co mówią inni (że w sieci można się zakochać, że teraz są wspaniałe możliwości); ja pragnę czegoś zupełnie odmiennego.

Jakie jest twoje przekonanie? Jaki obraz jest w twojej głowie? Czy już próbowałeś/próbowałaś wpłynąć – świadomie – na swoją rzeczywistość, czy kolejny raz pozwolisz, aby rządził tobą przypadek?

Jeśli nie zastanowisz się nad tym, dlaczego spotykasz takie, a nie inne kobiety lub takich, a nie innych mężczyzn; jeśli nie rozpoznasz swoich wdrukowanych wzorców dotyczących postępowania, cech charakteru, a nawet wyglądu czy wieku przyszłej partnerki/przyszłego partnera – nie zdziw się, gdy pojawi się ktoś, kto okaże się kolejną pomyłką.

Pokonaj swoją nieśmiałość.

Odszukaj dotychczasowe wzorce, którymi kierujesz się w miłości.

Zintegruj wszystkie cechy charakteru, które pragniesz, aby miała twoja partnerka/miał twój partner. Po prostu stwórz świadomy wizerunek tej wymarzonej/tego wymarzonego i daj sobie czas.

Wioletta Klinicka – twój coach kryzysowy

Wybierz dla siebie KURS

kursy online, kursy rozwojowe

Recommended Posts