Jak wzmocnić pewność siebie

5/5 - (1 vote)

Co zrobić aby pewność siebie nigdy cię nie opuszczała? Najbardziej skuteczną metodą jest;

zostać menedżerem własnych emocji. 

Wiara we własne siły, a co za tym idzie pewność siebie, to silne poczucie własnej wartości oraz świadomości swoich możliwości i umiejętności.

Powrót do równowagi emocjonalnej, ekologia emocji i relacji zapewniają wzrost wiary w siebie, która jest kolejną kompetencją inteligencji emocjonalnej, pożądaną i w życiu codziennym, i w biznesie.

 

Sprawdź, czy posiadasz tę umiejętność.

Czy Twoja fizjologiczna i psychiczna postawa świadczy o pewności siebie?

Czy potrafisz trwać przy swoich poglądach, nawet gdy są mało popularne i jesteś osamotniony w ich wyrażaniu?

Czy jesteś osobą decyzyjną i podejmujesz trafne decyzje mimo braku stuprocentowej pewności? A może ulegasz naciskom innych ludzi oraz okoliczności?

Czy dążysz do konfrontacji nawet wówczas, gdy stawką są Twoja kariera lub pozycja społeczna?

Zrozumieć wiarę w siebie! Czym jest ta pożądana cecha?

Brak wiary w siebie prowadzący do braku pewności siebie prowadzi do poczucia bezradności i beznadziejności oraz jest potwierdzeniem przekonania o braku kompetencji.

Nie można mylić wiary w siebie z ryzykanctwem i arogancją, szczególnie gdy komuś brakuje kompetencji społecznych. Brawura często ujawnia się wówczas, gdy ludzie nie żyją w rzeczywistości. Należy rozróżniać, co jest realne, a co niemożliwe do wykonania. Dlatego między innymi potrzebna jest wysoka samoświadomość

(D. Goleman).

Wiara w siebie emanuje od człowieka, który w kręgach prywatnych i biznesowych postrzegany jest jako osoba nie tylko charyzmatyczna, pełna pozytywnej energii, pewna siebie lecz także godna zaufania. Ludzie, którzy posiadają tę kompetencję, inspirują i zagrzewają innych do skutecznych i odważnych działań. Z taką osobą chce się podejmować współpracę i takiej osobie pozwala się prowadzić na drodze do sukcesów.

Wiara w siebie to warunek założonych osiągnięć i wywiązania się z nałożonych obowiązków.

Brak wiary prowadzi do braku pewności siebie, co ma ogromne znaczenie przy realizacji celów.

Gdy decydujesz się na ryzykowne posunięcia, właśnie wiara we własne możliwości daje Ci siłę i motywację. Nie uginasz się pod presją otoczenia nawet w chwili, gdy stykasz się z oporem osób znajdujących się na wyższym szczeblu. Jednocześnie, aby bronić swojego, nie musisz być ani arogancki, ani agresywny.

Wiara w siebie ściśle wiąże się z samoświadomością. Każdy z nas posiada różne zdolności, zalety i rezerwy; rozpoznanie ich ułatwia dokonanie przeglądu pod kątem wiary w siebie na wszystkich płaszczyznach życia.

Niejednokrotnie człowiek, który odnosi sukcesy na płaszczyźnie zawodowej, odczuwa paraliż w obliczu spotkania z teściami lub rodzicami. Jednak gdy uzmysłowi sobie, że nie jest to wynikiem jego ułomności, może rozpocząć pracę nad daną relacją na przykład poprzez zwiększenie asertywności.

Brak wiary w siebie spowodowany jest wieloma czynnikami. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy nie została ona stłumiona na drodze rozwoju, a następnie przeprowadzić kontrolę własnych przekonań i konsekwentnie zacząć je zmieniać. Bez możliwości wdrażania teorii w życie nie można zmienić wyników swojego postępowania, dlatego aby nabyć nową kompetencję, należy podjąć wysiłek i zrealizować zaplanowane ćwiczenia i zadania.

Wiele czynności, planów, celów nie jest wdrażanych w życie z powodu braku wiary w siebie, we własne talenty, możliwości i zasoby.

Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, w pierwszej kolejności przyznaj się do tego. Gdy to zrobisz, poczujesz w sobie siłę. Przyznanie się do braku  braku wiary w siebie, która dodaje pewności siebie, jest aktem odwagi. Ludzie odważni zawsze w siebie wierzą. Odetchnij głęboko i przyjmij do wiadomości, że możesz nabyć tę kompetencję. To jest umiejętność, którą już posiadasz, a która tylko została przykryta stertą zbędnych i destrukcyjnych przekonań.

Psycholog Albert Bandura stwierdził, że osoby, które wątpią w swoje możliwości, nawet nie próbują mierzyć się z wyzwaniami – przez takie podejście wciąż pomniejszają swoje aspiracje. Natomiast osoby, które wierzą w swoje możliwości, podejmują kolejne wyzwania, a ich aspiracje stale rosną.

O sukcesie najczęściej nie decydują umiejętności osób przeszkolonych do wykonywania danych czynności, lecz poziom ich wiary w to, że dadzą sobie radę, że potrafią wykonać daną czynność. Ich wiara staje się dla nich również motywacją do działania i ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, ponieważ wierzą, że odniosą sukces.

Ćwiczenie

Przypomnij sobie jedno niemiłe zdarzenie ze swojego życia, gdy przeżywałeś naprawdę intensywne nieprzychylne emocje (strach, lęk, wściekłość).

Po jednej stronie zapisz:

  • co wywołało tę emocję;
  • kiedy to się wydarzyło;
  • kto Ci wówczas towarzyszył;
  • czy towarzyszące emocje były adekwatne do danego wydarzenia.

Po drugiej stronie odpowiedz na te same pytania, ale z perspektywy obcej osoby. Jak mógł tę sytuację postrzegać ktoś inny? Czy patrząc obiektywnie, wywołane emocje były adekwatne do bodźca? Czy dana reakcja była adekwatna?

Podobnie jak w przypadku niemiłego wydarzenia wykonaj opis zdarzenia, które wywołało u Ciebie poczucie radości.

To ćwiczenie pomoże Ci zarządzać Twoimi emocjami. Dostrzeżesz, kiedy emocje biorą górę nad Twoim zachowaniem, jakie sytuacje je wywołują i jakie jest natężenie tych emocji.

Nie pozwól sobie na subiektywność, gdy wejdziesz w rolę widza. Staraj się zachować racjonalne i logiczne myślenie. Tylko wówczas poznasz, nad czym musisz popracować.

Perspektywa własna zawsze pozostaje perspektywą wewnętrzną, a cudza – zewnętrzną.

Wioletta Klinicka

Jestem taka, jak Ty. Odczuwam te same emocje w podobnych sytuacjach. Długo nie zdawałam sobie sprawy, że stan emocjonalny ma wpływ nie tylko na jakość mojego życia ale również ogólny stan zdrowia. 

Zrezygnowałam z bycia emocjonalnym wrakiem i wdrapywania się po drabinie, która prowadziła wyłącznie do niespełnionych tęsknot. Zadbałam o swój umysł.

Jestem pewna, że i Ciebie, przed powrotem do równowagi emocjonalnej, poczuciem szczęścia i spełnienia powstrzymuje jedynie własny umysł.

Życie w wewnętrznej harmonii to nie zadanie, to twój wybór – to okazanie sobie szacunku i miłości.
A miłość do siebie jest czymś, co wszyscy jesteśmy sobie winni.

Więcej wiedzy na temat roli emocji w Twoim życiu, praktycznych ćwiczeń prowadzących do równowagi emocjonalnej, o którą każdy zabiega oraz skutecznych narzędzi, które pomogą Ci – poprzez nabywanie kompetencji z zakresu wzrostu inteligencji emocjonalnej – odnosić sukcesy na każdej płaszczyźnie życia – już teraz w poradniku – EMOJONALNIE INTELIGENTNA KOBIETA, który prowadzi Cię krok po kroku do oczekiwanych rezultatów.

Więcej informacji odszukasz na stronie dedykowanej poradnikowi – EIK.  KLIKNIJ ZDJĘCIE I ZADBAJ O SIEBIE!

ekologia emocji

 

Życie po rozwodzie to cykl artykułów, które prezentują treści, bogate w wiedzę merytoryczną. Przeplatane konstruktywnymi i łatwymi ćwiczeniami, pomogły wielu kobietom w odnalezieniu sensu życia po rozstaniu, stawianiu czoła wyzwaniom i kreacji codzienności, która jest najważniejszym składnikiem rzeczywistości.   

I Ty powinnaś się w niej odnaleźć, abyś mogła dotknąć własnego nieba.  

Zapraszam Cię w dalszą podróż, która pomaga zbudować wewnętrzną harmonię, poznać na nowo autentyczną siebie i wzmocnić wiarę w swoje możliwości oraz skuteczność działania.

Dotknij wybrane zdjęcie i bezpłatnie uzupełnij wiedzę, która ułatwi Ci:

żyć godnie po rozwodzie,

 

jak żyć po rozwodzie

 

zmieniać nawyki działania ale również myślenia,

zacząć działać w kierunku własnych sukcesów,

 

rozwój i motywacja

Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowałam – KURSY 

 

 

Recommended Posts