Jak uratować związek

5/5 - (2 votes)

To będzie zadziwiająco krótki wpis, ponieważ nie ma nad czym się rozwodzić. Metoda jest prosta dlatego możliwa do natychmiastowego zastosowania.
Dlaczego tak często w związkach pomiędzy partnerami dochodzi do zbyt ostrej wymiany zdań z bardzo błahych powodów? Co nami kieruje w sytuacji, w której gdy już zaczynamy się kłócić, nie dajemy za wygraną, a gdy brakuje nam racjonalnych argumentów, wymyślamy je sobie lub przypisujemy im większe znaczenie, niż mają one w rzeczywistości?

Czasami po kłótni następują ciche dni. Często nie wytrzymujemy już pierwszych godzin, ale przecież nie wypada przeprosić, pierwszemu rękę podać też nie. W umyśle odbywają się dialogi, natomiast na zewnątrz udajemy niewzruszonych. Dlaczego nie możemy odpuścić? Czy jakość związku nie ma dla nas znaczenia?

Każda kłótnia, każdy konflikt, każde współzawodnictwo, w którym bierzemy udział, wywołany jest chęcią zysku. Oczywiście największą satysfakcję przynoszą ludziom zyski psychiczne. A zatem sprawa jest jasna i w zasadzie padła już odpowiedź. To jednak nie wszystko. Godnym uwagi jest fakt, że zażartość rozmowy i upartość w postawie wobec partnera nie jest już generowana zyskiem, lecz poczuciem, że mogę coś stracić. Reasumując groźba straty to największy katalizator.

Co więc uczynić, aby przerwać nawyk banalnych kłótni i cichych dni w związku, gdy chudnie w oczach jego jakość? Zanim wplączesz się w awanturę, pomyśl o tym, co możesz stracić?

Co tak naprawdę tracisz!?
Spokój umysłu? Radość płynącą z bycia we dwoje? Szacunek w oczach drugiej osoby?

W tym miejscu wypisz wszystko, co tracisz, co traci twój związek, gdy popadasz we frustrację lub doprowadzasz do frustracji innych. Pamiętaj o tym, że frustracja zawsze rodzi agresję, którą trudno pohamować nawet za pomocą uważności. O tym, jak nie reagować złością, przeczytaj w osobnym artykule.

Wioletta Klinicka – twój coach kryzysowy

Zapraszam do pobrania fragmentów kursów

kursy

Recommended Posts