Jak trenować uważność?

Oceń stronę/wpis

Tu i Teraz – Integracja Personalna

Dlaczego tak ważne jest bycie Tu i Teraz?

Przede wszystkim, gdy nie ma ciebie w teraźniejszości to oznacza, że twój umysł jest niespokojny, a to oznacza, że praca twojego mózgu jest zaburzona. To natomiast powoduje nie tylko stres, który sam w sobie nie zawsze jest szkodliwy, ale wiele chorób i to nie tylko natury psychicznej.

Bycie w przeszłości oznacza brak akceptacji na te wydarzenia, które już miały miejsce , często towarzyszy temu smutek, żal i frustracja. Bycie w przyszłości oznacza często obawę i lęk o coś, co wcale nie musi się wydarzyć. Gdy jesteś pod wpływem takich emocji; nie myślisz racjonalnie, obiektywnie, analitycznie.

Bycie tu i teraz równa się równowadze umysłowej, harmonii wewnętrznej to synergia wszystkiego, co potrzebujesz do spełnienia i prowadzenia siebie w najlepszym (z możliwych dla siebie) kierunku.

Tylko będąc Tu i Teraz dokonujesz rzeczy, których pragniesz dokonać.

Poprzez 8 kroków;

Odszukaj najlepsze rozwiązanie!
Zintegruj wszystkie płaszczyzny życia <3
Stwórz swój własny wizerunek 🙂

1. Umysł debiutanta

Patrz oczami dziecka. Tak jakbyś widział wszystko na nowo, po raz pierwszy.

Bądź ciekawy Świata!

Jak to by było gdybym widział to po raz pierwszy? Jakie emocje i uczucia by temu wydarzeniu towarzyszyły? Jak bym się zachował?

2. Brak uprzedzenia

Obserwuj bez  uprzedzenia, bezstronnie patrz na  każde wydarzenie, przedmiot, na każdego człowieka itd.  Nie etykietowanie, nie zatrzymywanie myśli.

Co by się stało gdybym przestał oceniać?

3. Wdzięczność

Doceniaj to, co otrzymujesz, doceniaj drugą osobę. Przyjmij, że wszystko jest właściwe i dzieje się we właściwym czasie.

Jakbym się czuł, gdybym odczuwał, że inni mnie doceniają? Jak bym się czuł będąc wdzięcznym za to, kto i co mnie otacza?

4. W zgodzie ze sobą

Podążaj za głosem serca. Nie próbuj na siłę zmieniać swojej rzeczywistości, Nie trzymaj się kurczowo swoich wyobrażeń, pozwól sobie płynąć z prądem. Nie odwracaj się od tego, co jest TERAZ. Przyjmij to, wyciągnij lekcję na przyszłość, ale nie zmagaj się. Uważność polega na byciu Tu i Teraz.  Po prostu bądź.

Jak to by było gdybym teraz odpuścił? Jakbym się czuł?

5. Opanowanie, spokój i cierpliwość.

Przyjmij do świadomości, że niektóre wydarzenia po prostu się zdarzyły i nie możesz tego zmienić, masz jedynie wpływ na ich postrzeganie. Zmień percepcję widzenia pewnych doświadczeń. Pewne rzeczy potrzebują czasu, aby się wyklarować. Naucz się cierpliwości i korzystaj z tego w chwili gdy twój umysł jest pobudzony. Nie podawaj się swoim nastrojom. Cierpliwość nauczy cię kolejnego  kroku, a mianowicie, rezygnacji z przeciwstawiania się danej sytuacji. Dzięki cierpliwości zaakceptujesz swoje Tu i Teraz, co doda ci siły to zrozumienia, że wszystko na swój czas.

Jak to by było gdybym poczekał do jutra, tydzień? Gdybym odłożył wszystkie myśli i emocje?

6. Przyzwolenie

Pozwól sobie na akceptację swojego życia. Odpuść i przyglądaj się. Żyj zgodnie ze sobą.

Jak to by było, gdybym zaakceptował ten stan? Jak to by było gdybym pozwolił aby rzeczy układały się według swojego rytmu?

7. Poleganie na sobie

Polegaj na sobie, zaufaj sobie, poczuj, że masz w sobie oparcie. Poczuj, że idziesz we właściwym kierunku, postępujesz prawidłowo.

Jak to by było, gdybym wierzył, że umiem podejmować właściwe decyzje?

8. Kocham siebie

Pokochaj siebie, czyli bądź dobry i tolerancyjny dla siebie. Łagodny  i wyrozumiały.

Uważność, bez której żaden mój kurs nie może się odbyć, zacznij trenować od zewnątrz – obserwuj.

1. Postaw przed sobą kwiat w doniczce i patrz na niego przez kilka minut.
2. Zanim wyjdziesz z domu, zdecyduj, że po drodze będziesz „wyłapywać” wzrokiem wszystkie rzeczy koloru np. niebieskiego.
3. Uporczywy powrót do tabliczki mnożenia. Gdy robisz coś, co nie wymaga myślenia – np. zmywając naczynia, trenuj tabliczkę mnożenia, w momencie, gdy twoje myśli odbiegną od wyznaczonego zadania, nie przejmuj się, tylko powracaj do mnożenia.

Co by było, gdybym siebie nie obwiniał i nie krytykował? Co by było gdybym sobie wybaczyła i zrozumiała, że w danej chwili postąpiłam najlepiej jak umiałam?

Wioletta Klinicka – twój coach kryzysowy

Wybierz dla siebie odpowiedni KURS

kursy online, kursy rozwojowe

Recommended Posts