Jak poskromić niepewność

Oceń stronę/wpis

Mam nadzieję, że wypróbowałaś poprzednie ćwiczenia, które pobudzają pewność siebie. Teraz proponuję Ci zadbać o swoją postawę ciała. Która, uwierz mi, w każdym centymetrze mówi Twojemu rozmówcy oTwoim stanie emocjonalnym.

Na pewno już wielokrotnie słyszałaś, jak Cię widzą, tak Cię piszą. I nawet, gdybyś nie wiem jak temu zaprzeczała i powtarzała, że liczy się wnętrze człowieka, to i tak w pierwszych 3 minutach zostaniesz oceniona przez swojego rozmówcę. Wynika to z tego, iż nasz mózg jest rejestratorem, takim aparatem fotograficznym, który szyfruje różne wzorce zachowań.  I on ma już zakodowane, jak wygląda osoba pewna siebie. Na pewno nie jest to, ktoś o przygarbionej sylwetce, wodząca niemalże nosem po podłodze. Ale do rzeczy.

Twoja postawa ciała. Wyprostuj się, teraz! Podnieś głowę, wypchnij klatkę piersiową do przodu, ściągnij łopatki. I jak się poczułaś? Na początku wymaga to samokontroli, ale jeśli będziesz się dyscyplinować po kilku tygodniach wejdzie, to w nawyk, zdrowe przyzwyczajenie, które doda Ci pewności siebie.

Przypomina Ci to coś, takie musztrowanie samej siebie? Mi lekcje W-f. Często ludzie doceniają naukę po latach. Szkoda, że tak mało osób przywiązuje do tego wagę. Rozejrzyj się czasami, wyraźnie to widać jadąc komunikacją podmiejska. Siedzą ludzie skuleni, prawie wbici w ścianę, głowa spuszczona. Czy tak wygląda zwycięzca? Czy tak wygląda człowiek sukcesu, zadowolony ze swojego życia? Człowiek spełniony?

Zapewniam Cię, że wręcz odwrotnie; pewność siebie wyraża się całym sobą.

A teraz idź. Trenuj swoje kroki. Nie biegnij, nie powłócz nogami, niech twoje kroki będą zdecydowane. Idź w umiarkowanym tempie. Chociaż pamiętaj, nie jesteś na wybiegu. Ty nie lansujesz się na lolitkę, Ty jesteś pewną siebie kobietą, może biznesmenką, może dumna matką. Wyraź to. W tym celu możesz podejrzeć, jak zachowują się biznesmeni, politycy, próbuj ich w tych zachowaniach naśladować. I pamiętaj o wyprostowanej sylwetce.

Ćwicz koordynację ruchów. Jeśli już zaczynasz pracę nad swoją postawą ciała, pamiętaj o rękach. Nie przebieraj nimi nerwowo, nie gestykuluj chaotycznie. Pozwól, aby całe twoje ciało wyrażało myśli spokojnie, w sposób przemyślany. Niewerbalna mowa ciała, mówi bardzo wiele i nawet, jeśli opanujesz drżący głos, to i tak o stanie twoich emocji zdradzi cię Twoja pastwa. Na początek możesz trenować podczas rozmowy z najbliższymi, poproś ich, aby zwracali Ci uwagę, gdy tylko zaczniesz wymachiwać rękoma. Może pomoże Ci umieszczanie ich w kieszeni, ale tylko, gdy rozmawiasz ze znajomymi. Nie rób tego, gdy twoim rozmówcą, jest twój szef, lub klient, a nawet pracownik. To oznaka arogancji. W takim przypadku możesz skrzyżować ręce na klatce piersiowej, lub jedną trzymać na podbródku. Wiem, wymaga to dużo pracy, ale efekty dają niewymierne rezultaty.

Proponuję Ci ćwiczenia przed lustrem. Obserwuj siebie. Trenuj swoje zachowania siedząc, gdy stoisz, i gdy się poruszasz. Zachowuj się tak, jakbyś chciała zachowywać się, jak Twoim zdaniem zachowuje się osoba pewna siebie. Stań i przemawiaj, tocz sama ze sobą rozmowę, wczuj się w rolę. Pomyśl, że od tego zależy Twój awans, rozwój Twojej firmy. Dzięki takiej postawie inni ludzie będą Cię postrzegać, jako osobę godną zaufania i pewną swoich planów czy projektów.  Taka postawa jest również bardzo przydatna w życiu osobistym. Nikt nie ma odwagi wykorzystywać, poniżać, lekceważyć osobę, która wyraża sobą granice.

W kolejnej części przekażę Ci dalsze wskazówki, ale pamiętaj, aby osiągnąć zamierzony cel, nie wystarczy czytać, nie wystarczy wiedza praktyczna, musisz trenować, każdego dnia aż do skutku. I nie poddawaj się, nie wyrzucaj w błoto tego, co już wypracowałaś.

Polecane artykuły