Jak odzyskać pewność siebie. EIK

Pewność siebie to stan umysłu

Jesteś w stanie rozbudzić poczucie własnej wartości?
Zdecyduj, czy rozpoczniesz regularną pracę nad zmianą siebie, czy jednak podejmiesz się akceptacji swojego charakteru, osobowości i wyglądu. Oczywiście możesz również wybrać elementy, które chcesz zmienić, oraz te, które wymagają wyłącznie akceptacji, a następnie stworzyć własny wzorzec wymarzonej siebie, do którego będziesz dążyć.

Zaczynamy!

Czy jesteś atrakcyjna fizycznie?
Stań nago przed lustrem, obejrzyj siebie z każdej strony i odpowiedz na powyższe pytanie. Jeśli zdecydujesz, że jest coś, nad czym chciałabyś popracować, zaplanuj tę zmianę bardzo dokładnie i rozważnie. Zawsze zaczynaj od zdobywania wiedzy na dany temat. Za grube uda? Zapytaj trenera, co zrobić, aby twoja praca nie była syzyfową pracą. Uważasz, że coś powinnaś zmienić, ale tak naprawdę nie wiesz co?

A może swoje ubrania? Przeczytałam kiedyś, że

nie warto patrzeć krytycznie na siebie, lecz na zawartość swojej szafy.

I zgadzam się z tym. Dopasuj swoją garderobę, bieliznę, biżuterię i dodatki do swojej figury.

Blask twojej skóry, oczu, zależy od diety. Zweryfikuj ją. Co możesz wprowadzić do swojego menu, a z czego z łatwością zrezygnować? A może zmniejszysz porcje lub będziesz jeść dane danie w wybrane dni lub do określonej godziny?
Jednym z czynników, który poprawia i wzmacnia pewność siebie, jest sprawność fizyczna. Wybierz sport lub aktywność fizyczną, która sprawia ci przyjemność. Nie trenuj ponad siły, ponieważ to tylko cię zniechęci. Sport ma sprawiać, że czujesz, że żyjesz – wzrost adrenaliny, serotoniny, pozytywne i przyjemne zmęczenie, którego będziesz pragnąć niemalże każdego dnia. Zdecyduj, ile razy w tygodniu zajmiesz się swoją sprawnością fizyczną.

Bardzo często bywa tak, że ubiór i sprawność fizyczna automatycznie zmieniają twoją postawę. Jesteś z siebie dumna, a więc prostujesz plecy, podnosisz podbródek, klatkę piersiową wypychasz do przodu. Zwróć uwagę na to, jak siedzisz, jak chodzisz, jak się witasz, co i jak mówisz.

Odszukaj swój wzorzec, który będzie spójny z tobą, ponieważ najważniejsze jest, aby w całym tym zamieszaniu pozostać sobą.

Naturalnie piękną, pewną siebie, ale przede wszystkim autentyczną wersją siebie. Kiedyś zmęczy cię udawanie.
Ludzie starają się naśladować zachowanie, kopiować cechy charakteru, przyswajać priorytety, przekonania, cele, a nawet marzenia. Czy warto? Gdzie możesz ukierunkować ten wysiłek?
Jeśli chcesz, żeby twoja pewność siebie wzrosła, odszukaj swój wewnętrzny kompas. Wycisz ten gwar w głowie i wyłuskaj to, co naprawdę z tobą rezonuje. Tylko będąc sobą, wzmocnisz wiarę w siebie. Autentyczność pozwala robić to, co potrafisz najlepiej, mówić to, o czym masz pojęcie, osiągać to, o czym ty marzysz. Zapewne wiesz, że nóż może posłużyć do okaleczenia, ale również do krojenia chleba. Tak samo twoje cechy charakteru i twoja osobowość mają dwie strony medalu. Nie wszystko musisz zmieniać, aby poczuć się wartościową osobą.

A jeśli już pewne zachowania naprawdę cię irytują, zawsze pytaj siebie:

co naprawdę mogę z tym zrobić?

Co zrobić, aby nie spóźniać się na spotkania? Może warto porozmawiać o tym problemie ze znajomymi. Nie wszystkim wystarczy zwykłe „przepraszam”, są ludzie, którzy potrzebują zrozumieć, a przynajmniej usłyszeć, że ta cecha charakteru, to przekonanie, to zachowanie tobie też się nie podoba, ale do tej pory nie znalazłaś sposobu, który pomógłby ci to zmienić. Przy okazji rozmowy na twój temat możesz nie tylko uniknąć wielu problemów, omawiania cię za plecami, ale również otrzymać gotowe rozwiązania. Wszyscy jesteśmy niedoskonali, twoi znajomi, a nawet szef w pracy też ma wady i być może marzenie, by to zmienić lub nauczyć akceptować?

Ty to twoje ciało, twoja osobowość i charakter oraz duchowość.

Czasami pewność siebie zanika lub nie wzrasta, ponieważ jesteśmy zagubieni pomiędzy światem fizycznym i mentalnym. Aby doświadczyć harmonii pomiędzy życiem wewnętrznym a postawą zewnętrzną, należy zadać sobie pytanie, po co przyszłam na świat, kim jestem i dokąd zmierzam.

Czy rodzimy się z planem osiągania rzeczy materialnych?

Kiedy kończy się chęć posiadania dla poczucia bezpieczeństwa, a kiedy zaczyna konsumpcjonizm?

Jaką rolę ma człowiek do odegrania?

Co powinien po sobie pozostawić?

Komu służyć?

Mam wrażenie, że każdy z nas zna piramidę Maslowa. Polecam jednak, abyś ją przeanalizowała.
Potrzeba fizjologiczna – co do niej zaliczasz? Czy ta potrzeba jest w pełni przez ciebie zaspokojona?
Potrzeba bezpieczeństwa – co do niej zaliczasz? Kiedy czujesz się całkowicie bezpieczna: gdy masz pracę, mężczyznę obok, środki na koncie lub dostęp do internetu/telefonu?
Potrzeba miłości i przynależności – czy jest ktoś, kogo możesz kochać? Czy ty czujesz się kochana? Czy akceptujesz nowych członków w swojej grupie, nowych sąsiadów, nowych współpracowników, rodzeństwo?
Potrzeba szacunku i uznania – co przez to rozumiesz? Czy oczekujesz szacunku do samej siebie? Czy jesteś w swoich oczach dość dobra w tym, co robisz? Czy doceniasz siebie za wykonywanie rutynowych zadań? Czy dostrzegasz swoje postępy, postępy innych ludzi?
Potrzeba samorealizacji – co przez to rozumiesz?

Moim zdaniem, aby wzmocnić wiarę i pewność siebie, należy wiedzieć, które z potrzeb nie są zaspokojone, gdzie działamy wbrew swojej naturze.

Chcesz podjąć się trudnego zadania, jakim jest zmiana swojego postępowania, czucia, myślenia, pracy nad ciałem, duchem i umysłem? Aby utrzymać w ryzach swoją motywację, musisz znać odpowiedź na te pytanie:

dlaczego uważam, że nie jestem dostatecznie pewna siebie?

Do czego potrzebuję pewności siebie?
Odpowiedź nie może jednak pozostać bez echa.

Co osiągnę, gdy zwiększę swoją pewność siebie?

Do czego wykorzystam?

Wzrost wiary w siebie następuje poprzez działanie ukierunkowane na zaplanowaną zmianę lub akceptację siebie. Pewność siebie uzyskujesz poprzez wiarę w swoją moc. Wierzę, że wiedza merytoryczna jest motorem wszelkich zmian. (Jeśli do tej pory nie akceptowałaś siebie, a teraz chcesz nad tym popracować, to również jest to zmiana, jakiej się właśnie podjęłaś!).

Obiecałam ci w tym artykule zaproponować ćwiczenie na wzrost pewności siebie i zadanie wykonałam.
Tym ćwiczeniem jest prośba przewijająca się w każdym zdaniu: proszę cię, PROWADŹ DIALOG. Rozmawiaj ze sobą, zadawaj sobie pytania, poszukuj w swoim umyśle odpowiedzi, przyglądaj się sobie, starając się zdjąć z siebie każdą zakłamaną warstwę. Dotrzyj do źródła, do swojego wnętrza, do nieskażonych myśli i pozwól sobie być autentyczną, mając na uwadze to jedno krótkie zdanie: po pierwsze, nie szkodzić (sobie i innym)!

Jest w tobie pewność siebie, odpowiednia dawka do realizowania własnych planów i poczucia spełnienia.

Aby kurs spełnił swoje zadanie, musisz współpracować. Nie wystarczy wiedza, należy ją wdrażać w życie, doświadczać życia – i to małymi krokami.

  • Cały kurs EIK do zakupu, po najechaniu kursywą na poniższy tekst i jego kliknięciu 🙂

Zapisuję się na kurs 

Nakłaniam 😉  do zapoznania się z innymi kursami KLIKNIJ MNIE

Pozdrawiam,

Twój coach kryzysowy – Wioletta Klinicka

ekologia emocji

Jak radzić sobie z emocjami

Ćwiczenia rozwój osobisty

Efektywne KURSY

Recommended Posts