Jak odczytywać emocje. EIK

Czasami warto być rozrzutnym 😉

Dzięki mojej rozrzutności możesz dziś rozpocząć trzeci dzień kursu “Emocjonalnie Inteligentna Kobieta. Tak!”

Dzień 3

  1. Nauczysz się świadomie odczytywać własne emocje.

Świadomość emocjonalna to rozpoznanie własnych emocji i ich skutków.

  1. Dowiesz się, dlaczego tak, a nie inaczej odbierają Cię inne osoby.

Samoocena emocjonalna to poznanie swoich bogatych zasobów wewnętrznych, zdolności oraz ograniczeń.

  1. Rozpoznasz, kiedy i dlaczego tracisz kontrolę nad własnymi emocjami.

Samokontrola to umiejętność panowania nad gwałtownymi emocjami i impulsami.

  1. Dowiesz się, jak zostać menedżerem własnych emocji – tę wiedzę zastosujesz w praktyce.

Wiara we własne siły to silne poczucie własnej wartości oraz świadomości swoich możliwości i umiejętności.

  1. Otrzymasz gotowe ćwiczenia, których celem jest pogłębienie Twojej świadomości emocjonalnej.

Samoregulacja emocjonalna to celowe rozbudzanie lub hamowanie emocji.

 

Świadomość emocjonalna to rozpoznanie własnych emocji i ich skutków.

 

Coraz więcej osób docenia świadomość emocjonalną i pracę nad ekologią emocji i relacji. Wpływa to nie tylko na lepsze zrozumienie siebie i relacje z samym ze sobą, lecz także na komunikację i z najbliższymi, i w biznesie.

Dlatego zastanów się, czy posiadasz taką kompetencję. Odpowiedz sobie na pytania:

Czy wiem, jakie emocje odczuwam i dlaczego je odczuwam?

Czy zdaję sobie sprawę ze związku między swoimi uczuciami a tym, co myślę, robię i mówię?

Czy mam świadomość swoich celów i wartości i czy kieruję się nimi?

Świadomość emocjonalna jest to „zdolność skupienia się, wiedza o sprawach wewnętrznych i ledwo wyczuwalnych sygnałach, które mówią ci, co czujesz, oraz wykorzystywanie jej jako stałego wskaźnika tego, jak wywiązujesz się ze swoich zadań” (Richatd Boyatzis, badacz poziomu świadomości doradców).

Uczucia płyną w nas jak lawina, ale zawsze równolegle do lawiny myśli. Bez względu na czas i miejsce jesteśmy pod wpływem jakiegoś nastroju, ale w ferworze zajęć nie dostosowujemy się do niego. Zajęci dniem codziennym, myślami o tym, co musimy wykonać i zaplanować, zmaganiem się z przeciwnościami, nie odczuwamy przepływających przez nasze ciało ani mniejszych, ani większych emocji. Aby je zauważyć, należy zatrzymać potok swoich myśli, dostrzec przestrzeń między bodźcem a reakcją, co wciąż jest zbyt rzadkie.

Uczucia są z nami zawsze, ale my nie jesteśmy z nimi. Moment odczuwania emocji następuje najczęściej tuż przed ich eksplozją.

Można powiedzieć, że większość osób jest analfabetami emocjonalnymi, a brak dostrzegania i rozpoznawania emocji we własnym ciele prowadzi do wielu chorób fizycznych i psychicznych, np. ataków paniki, bólów głowy i pleców.

Samoświadomości emocjonalnej można się nauczyć.

Były dyrektor firmy Silikon Graphics, Edward McCracken, przyznaje, że podczas podejmowania decyzji kieruje się intuicją i dzięki codziennej medytacji nie daje się porwać swojemu umysłowi. Jest to najsilniejsze narzędzie do tego, aby poznać własne uczucia (nawet te, które przemawiają bardzo cicho).

Aby trwać w rzeczywistości, należy oderwać się od nadmiaru otaczającego nas hałasu, wyciszyć umysł i podążać wewnątrz siebie. Po to, aby nie stracić z oczu wartości, jakimi się kierujemy. To one mówią nam, co jest słuszne, a co nie, i określają kierunek naszego działania. Świadomość emocjonalna pomaga rozpoznać wartości, które każde nasze działanie zamieniają w pasjonujące przedsięwzięcie. Poczucie pasji określa, czy postępujemy słusznie i zgodnie z sobą.

Wiele osób nie myśli nawet o tym, że jakość ich codzienności, pracy czy kariery zależy od umiejętności wsłuchania się w siebie. Narażeni są na to szczególnie mężczyźni. „Wiele osób na kierowniczych stanowiskach, szczególnie mężczyzn, nigdy nie uważało orientacji w swoim krajobrazie wewnętrznym za rzecz ważną. Nigdy nie łączyli swojego zachowania w sytuacjach sterowych za zdolnością zachowania lojalności i wykorzystaniem swoich talentów albo pogorszeniem się jakości ich pracy. Jeśli zbliżają się do pięćdziesiątki, mogą zacząć odczuwać, że czegoś im brakuje albo że coś stracili. Uczucia takie może wyzwolić rozpad małżeństwa albo przyłapanie siebie na popełnianiu błędów będących skutkiem wewnętrznego chaosu. (…) Ale to wpływa również pozytywnie na ich stan. Zaczyna pękać skorupa, w której się zasklepili, zaczynają odczuwać emocje, na których odczuwanie wcześniej sobie nie pozwalali, i inaczej spoglądać na te aspekty swego życia” (Michael Banks, instruktor kadr kierowniczych KRW International).

Refleksja nad sobą zapewnia poczucie odnalezienia sensu nie tylko w życiu prywatnym, lecz także w zawodowym. Trening uważności staje się coraz bardziej popularny wśród najbardziej wpływowych rekinów świata biznesu.

Czas, aby zacząć uważać, że uczucia w nas są istotne i zawierają szereg cennych informacji: oceniają naszą sytuację i prowadzą na właściwe tory myślenia i postępowania. Jeśli wiesz, co mówią twoje uczucia, bez problemu odpowiesz sobie na często stawiane pytanie: „Co teraz?”.

Psycholog Shoshana Zuboff wyraziła opinię rozpowszechniającą się wśród ludzi świadomych emocjonalnie:

„Dla ludzi interesu prawdziwy przełom nadchodzi z chwilą, gdy uświadamiają sobie, że to, co uważali za zmienne, jest nienaruszalne, natomiast to, co było według nich nienaruszalne, często okazuje się arbitralne”.

Świadomość emocjonalna jest jednym z pierwszych czynników, jakim należy się przyjrzeć na drodze do zdobywania kompetencji z inteligencji emocjonalnej.

Kolejna część kursu  już w kolejną niedzielę. 

  • Cały kurs EIK do zakupu, po najechaniu kursywą na poniższy tekst i jego kliknięciu 🙂

Zapisuję się na kurs 

Nakłaniam 😉  do zapoznania się z innymi kursami KLIKNIJ MNIE

Pozdrawiam,

Twój coach kryzysowy – Wioletta Klinicka

Recommended Posts