Jak skutecznie manipulować partnerem?

5/5 - (1 vote)

Jak skutecznie manipulować partnerem?

Dlaczego w związku często dochodzi do spięć?

Powodów zapewne podałabyś całe multum, ja jednak chcę zwrócić twoją uwagę na zupełnie inną kwestię.

Czy brałaś kiedyś pod uwagę fakt, że twojego partnera motywuje zupełnie coś innego niż ciebie?

„O czym ty mówisz, kobieto? – zareaguje kilka z was. – Jaka motywacja? Jedyne, co może go zmotywować, to…” – i tu wymienisz całą gamę cech, czynności i działań, które jesteś w stanie dostrzec, które cię drażnią, demotywują i których w nim nie cierpisz. No cóż, on sporządziłby podobną listę, gdyby tylko miał pewność, że się o niej nie dowiesz 😉

Listy wymieniać nie muszę – jestem pewna, że od razu sama ułożyła ci się w głowie – chcę jednak powiedzieć (nawet nie przekonywać, ponieważ sama ocenisz, czy warto spróbować), że każdy z nas jest inny i dopóki tego nie zrozumiesz i nie zaakceptujesz, dopóty będziesz pogrążać się w nieszczęściu. Ten brak chociażby próby akceptacji drugiej osoby prowadzi właśnie do zaburzeń w komunikacji, rozluźnienia więzów partnerskich, kłótni i rozstań.

Czy wiesz, że już dziś możesz zacząć to zmieniać?

I w tobie, i w nim jest ośrodek nagrody, ośrodek przyjemności, a mieści się w mózgu. Ten ośrodek (a raczej zbiór struktur mózgowych) jest związany z motywacją i kontrolą zachowania. Ewolucyjnie mechanizm wykształcił się, aby zwiększać prawdopodobieństwo zachowań potencjalnie korzystnych dla organizmu, zatem każda przyjemność pobudza i ciebie, i twojego mężczyznę do kolejnego działania; każda przyjemność aktywuje się w sytuacji zaspokajania popędów (pożywienie, zachowania seksualne) oraz w trakcie wykonywania innych (niepopędowych) czynności ocenianych jako przyjemne.

Krótko mówiąc: motywatorem może być wszystko, co przynosi korzyści materialne oraz niematerialne, np. nowe auto czy poczucie prestiżu.

Masz to ty, ma to on.

Ale – uwaga: nie każdego motywuje to samo! I na tym polega różnica. Czy nie uważasz, że ta lakoniczna informacja może całkowicie odmienić twój związek?

Umiejętne stosowanie danego bodźca wywoła pożądaną reakcję.

Jak dla mnie – fantastyczna rzecz; szkoda, że dowiedziałam się o niej tak późno. Oczywiście – nic straconego, przecież gdzieś tam czeka mój jedyny. Jeśli przyjrzę się mojemu poprzedniemu związkowi, dochodzę do przekonania, że z tego narzędzia korzystamy intuicyjnie.

Czy nie zdarzało ci się czasami świadomie przymilać do faceta – oferując mu coś – aby w zamian uzyskać to, co zaplanowałaś?

No dobrze, ale co z tą motywacją? Bo ja tu sobie gadu, gadu, a związek sam się nie poprawi i nie umocni.

Czy masz wpływ na jakość swojej relacji z partnerem?

Przekonajmy się.

Pamiętaj, że ciebie może motywować zupełnie inny bodziec niż jego. Twój partner będzie inaczej reagował na słowo „pieniądze” niż ty; dla twojego mężczyzny motorem do działania może wcale nie być np. sława, lecz spokój ducha; nie krzyk, lecz rozmowa; nie wyrzuty, lecz poklepywanie po ramieniu.

O roli mózgu już wspomniałam. Gdy dasz swojemu mężczyźnie to, co lubi – zrobi wszystko, aby tę przyjemność zdobyć powtórnie. Ależ to proste!

Teraz spójrzmy z innej perspektywy.

Motywacja kryje się między innymi w wyznawanych przez nas wartościach i przekonaniach; zyskujesz ją, gdy to, co robisz, sprawia ci przyjemność. Czujesz się wówczas zmobilizowana i działasz ze zdwojoną siłą.

Z kolei spadek motywacji odnotowujesz, gdy przestajesz widzieć sens w tym, co robisz; gdy przestajesz zauważać, że komuś lub czemuś to służy. To wówczas zadajesz sobie pytanie: „Po co ja to robię?”, któremu często towarzyszą frustracja i chęć porzucenia realizacji zaplanowanych projektów. Niektórym osobom w momencie odczuwania spadku energii wystarczy obejrzeć film motywacyjny, inni po obejrzeniu mogą popaść w jeszcze większe rozżalenie. Dlatego ważne jest, abyś odkryła te motywatory, które mają na ciebie największy wpływ.

Według psychologów maksymalnym motywatorem do działania jest poczucie celowości wykonywanych zadań, zaś świadomość tego, co nas motywuje, pomaga w ustaleniu działań, wyborze pracy, zleceń, ścieżki rozwoju osobistego oraz – oczywiście – zacieśnianiu związków partnerskich. Jeśli tobie brakuje motywacji aby wyegzekwować od mężczyzny te, czego pragniesz przeczytaj: Skuteczna metoda motywacyjna.

Na początek zacznij jednak od siebie – sprawdź, jak to działa; co ciebie motywuje?

Przedstawiam ci listę, z której – bez większego zastanawiania się – wypisz lub skopiuj do swojego pliku te kwestie, które uznasz, że pasują właśnie do ciebie; które nadają sens i cel twojej pracy oraz twojemu działaniu.

Lista

Pieniądze – naturalne, że pracujemy dla wynagrodzenia. To pieniądze potrzebne są nam do spełniania marzeń i pomagania innym. Nie wstydź się przyznać do tego; przełamanie stereotypów typu „pieniądze są brudne” itp. to twój pierwszy krok do sukcesu. Nie zaniżaj cen za swoje usługi. Nie daj się uzależnić finansowo.

Uznanie – któż nie lubi być chwalonym? Różnica może polegać na tym, że część z nas szuka uznania w oczach pracodawcy, inni – partnera. Po skończonym zadaniu otaczaj się tylko takimi osobami, które okazują ci uznanie.

Prestiż – czujesz się zmotywowana, gdy dzięki wykonaniu danej pracy czy danego zadania zyskujesz szacunek otoczenia, szefa i masz poczucie podwyższenia swojego statusu społecznego. Starannie dobieraj czynności, którymi się zajmujesz. Nie zgadzaj się na robienie czegoś, co cię nie motywuje; pytaj, czy ktoś inny nie mógłby wykonać tej czynności.

Osiągnięcia – tylko nie rutyna. Praca musi być realizacją projektu, założenia. Duże projekty dziel na mniejsze; z góry zaplanuj, jak będziesz świętowała każde osiągniecie. Świętujcie razem!

Rozwój zawodowy – masz świadomość, że każda czynność czegoś cię uczy i dzięki temu pniesz się po drabinie kariery zawodowej. Przed wyznaczeniem celu zastanów się, czy zaspokoi twoje aspiracje. Twój partner musi wiedzieć, że czujesz się spełniona, podejmując pracę zawodową. Nie bój się o tym mówić.

Bezpieczeństwo – tu jest twój azyl. Dzięki dobrze wykonanej pracy nie zostaniesz zwolniona, a twoje dochody nie zmaleją. Rozmawiajcie!

Niezależność – tylko nie 8 godzin za biurkiem! Pragniesz samodzielności w działaniu i organizacji czasu; samodecyzyjności. Planuj swój dzień. Powiedz partnerowi o umiejętności samozarządzania.

Rozwój osobisty – często mylnie kojarzony z uznaniem i prestiżem. Jednak tobie chodzi o możliwość uczenia się, szkolenia, zdobywania nowej wiedzy i doświadczenia, nie o „poklepywanie i nagrody za solidnie wykonaną pracę”. Poszukaj grup o podobnych zainteresowaniach i umów się z partnerem, że tak spędzany czas jest czasem tylko dla ciebie.

Poczucie kontroli – nad swoim życiem, ale i życiem innych. Sprawdzasz się i działasz, gdy wiesz, że kontrolujesz to, co dzieje się dokoła ciebie i gdy wiesz, że masz na to wpływ. Planuj i zarządzaj; otaczaj się osobami, o których wiesz, że cię potrzebują. Zapytaj, czy to ty możesz zaplanować przyszły weekend.

Poczucie własnej wartości – podwyższone przekonanie, że bez ciebie ta firma, ten projekt upadną. Tego rodzaju osoby są często postrzegane jako pomost łączący nawet całe społeczności. Szukaj aktywności, w podejmowaniu których staniesz się jedyną osobą posiadającą określone kompetencje czy umiejętności. Poproś partnera, aby nie krytykował cię z powodu niedoskonałości. Powiedz mu szczerze, jak się czujesz w momencie, gdy cię krytykuje.

Rodzina – jeśli wiesz, że twoja praca pozwala ci na spędzanie z nią czasu – wykonasz ją chętnie i bezstresowo. Nie zarzucaj się zadaniami. Planuj swój czas dla rodziny i przestrzegaj tych ustaleń. Pozwól, aby partner cię wyręczał – nie jesteś niezastąpiona.

Miłość

Bliskość

Osobista odpowiedzialność

Jasnowidzenie

Wiedza

Muzyka

Przyjaciele

Kultura pracy

Sport

Pomoc innym

Wizualizacja

Lojalność

Organizacja

Plan działania

Akceptacja

Spotkania grup wsparcia

Produktywność

Ład i porządek

Rozwiązywanie problemów

Klarowność zasad

Presja czasu

Osiągnięcia intelektualne

Zakończenie działania

Działanie, akcja

Działalność charytatywna

Kompetentność

Wynik

Wyjście poza strefę komfortu

Sukces

Aprobata

Rywalizacja

Nagrody

Nadmiar czasu

Opracowywania strategii

Planowanie

Relaks

Wyzwania

Łatwość wykonywania zadań

Konstruowanie schematów

Idee

Świadomość własnych wartości

Wizjonerstwo

Twórczość

Konstruktywna krytyka

Cel

Współdziałanie

Pochwały

Wysiłek

Wsparcie

Swoboda w działaniu

Przynależność

Współzawodnictwo

Okazywanie zainteresowania

Samodzielność w działaniu

Bezpieczeństwo

Jeśli już stworzyłaś swoją listę motywacyjną, zacznij dążyć do zaspokojenia znajdujących się na niej potrzeb.

Na przykład: jeśli motywuje cię uznanie ludzi, którzy stanowią dla ciebie autorytet, za każdym razem, gdy wykonasz znaczącą dla siebie czynność, zapytaj o ich opinię i porady. Zapytaj też swojego partnera. Sama rozmowa z ludźmi, na których zdaniu ci zależy, często bywa niezwykle motywująca. Jeśli do dalszego działania motywuje cię świadomość, że po wykonanej części zadania możesz pozwolić sobie na relaks – z góry go zaplanuj i koniecznie zapisz ten czas w kalendarzu: „O godz. 17.00 idę na spacer lub oglądam film”. Zapisana informacja staje się priorytetową, tym bardziej, że teraz już wiesz, że to właśnie chwila relaksu naładuje twoje akumulatory i sprawi, że stajesz się i bardziej efektowna, i bardziej efektywna, a przy tym zadowolona i dumna z siebie. Koniecznie uprzedź o tym partnera; wytłumacz mu swoje podejście i wyjaśnij, że dzięki temu wieczór na pewno stanie się o wiele bardziej przyjemny, a może nawet pełen niespodzianek.

Każdego człowieka motywuje coś innego, ale zawsze jest to pociągająca dla niego rzecz.

Sprawdź, co motywuje twojego partnera i dostarczaj mu tego bodźca, a przynajmniej pozwalaj, aby za wykonanie zadanie, które mu często zlecasz, nagradzał siebie w odpowiedni dla niego sposób.

Wioletta Klinicka – twój coach kryzysowy

Wybierz dla siebie KURS

kursy online, kursy rozwojowe

Recommended Posts