Jak działać efektywnie?

Oceń stronę/wpis

Oczekujesz cudów? Nie ty jeden. Nie tylko ty potrafisz marzyć i snuć plany a potem je porzucać, zamiast przejść do działania. I dzieje się tak nie dlatego, że nie masz potencjału, lecz dlatego, że brak ci świadomości. Na przykład tego, że jeśli coś zaplanujesz i nie podejmiesz działania w ciągu 72 godzin, twoje myśli przechodzą do pamięci długotrwałej i po prostu o nich zapominasz. To dotyka nie tylko ciebie. Może brakuje ci wsparcia? Może motywacji? A może właśnie przechodzisz kryzys lub podwyższony stan emocjonalny blokuje dostęp do twoich płatów przedczołowych, które między innymi odpowiadają za racjonalne myślenie i analizę, czyli mówiąc krótko – działanie?

Co zrobić, aby kreacja życia przybrała właściwy obrót?

Po pierwsze: ekologia emocji i relacji. Ważne jest uwalnianie emocji i mówienie, „czego oczekuję od innych”. Emocje nie znikają; uwięzione – zatruwają twój organizm.

Rzucaj światło na siebie i swoje potrzeby. Jeśli nie szanujesz swoich potrzeb i nie doceniasz siebie, dlaczego mieliby to robić inni?

Przepracuj przekonania dotyczące dręczących cię tematów. Spoglądaj z różnych perspektyw i poproś, aby i inni popatrzyli z twojej perspektywy. Rozmawiaj i zawsze trzymaj się swoich nowo wdrukowanych przekonań, które posłużą twojemu rozwojowi i pomogą Ci zbudować szczęście.

Po drugie: ekologia myśli i słów. Zawsze mów o tym, co chcesz, zamiast o tym, czego nie chcesz. Uważaj na słowa; nie walcz, lecz pracuj na przykład z. przekonaniami, z chorobą; pracuj nad relacjami z rodzicami czy partnerką.

STAN OBECNY + ZASOBY = STAN POŻADANY

W ZASOBACH MIESZCZĄ SIĘ ZAKŁÓCENIA, w tym ograniczające przekonania. (R. Dilts)

Zawsze oczekuj rezultatów swoich działań i własnej skuteczności.

Jeżeli chcesz zmienić przekonania, musisz:

  • wiedzieć, jak to zrobić;

  • być spójny w dążeniu do osiągnięcia rezultatu;

  • mieć przekonanie, że dokonanie zmiany jest możliwe w twoim przypadku.

Kieruj światło na swój główny cel.

Dopiero ostatnimi krokami są planowanie i działanie. Codziennie zapisuj, co masz do zrobienia. Prowadź kalendarz. Grupuj zadania. Wyznacz stałe godziny określonych zajęć. Powiąż zadania ze swoim celem.

Przeszłości nie zmienisz, ale możesz wyciągać z niej wnioski i zastanowić się nad tym, co teraz możesz zrobić inaczej. Gdy zapewnisz sobie równowagę emocjonalną, gdy dokonasz zmiany myślenia i rodzaju wykorzystywanych słów – znajdziesz się na drodze, którą sobie wytyczyłeś. Często bywa, że pomoc nadchodzi z najmniej oczekiwanego źródła.

W + A = K

Zapisz ten wzór na małej kartce i noś przy sobie.

W = wydarzenie w twoim życiu;

A = sposób, w jaki je analizujesz (postrzeganie);

K = konsekwencja twojego punktu widzenia i analizy (reakcja).

Nie masz wpływu na wydarzenia w twoim życiu, ale masz wpływ na to, jak je postrzegasz. Rezultat określają sposób analizy i reakcja na dane wydarzenie.

Trenując uważność, dostrzeżesz przestrzeń między bodźcem a reakcją, którą możesz zagospodarować w dowolnie wybrany przez siebie sposób.

Zawsze masz wolny wybór.

Jak dokonać niemożliwego?

Zmianę i określenie oraz realizację celu osiągniesz, stosując prosty mechanizm:

  1. Rozpoznanie stanu pożądanego (Czego pragniesz? Jak twoje życie ma wyglądać?).

  2. Rozpoznanie stanu obecnego (Jak jest teraz?).

  3. Rozpoznanie właściwych zasobów; wewnętrznych stanów, fizjologii, informacji lub umiejętności. (Czego mi brakuje, a co już posiadam? Jak mogę to wykorzystać?).

  4. Wyeliminowanie wszystkich zakłóceń dzięki wykorzystaniu zasobów.

W myśl R. Diltsa: Aby osiągnąć zamierzony stan, musisz chcieć coś zmienić, wiedzieć, jak to zmienić, i dać sobie szansę, czyli przestrzeń i czas.

Satysfakcja z życia oraz rozwój życiowy to suma twoich zasobów, praktykowanie uważności i rozwijanie świadomości; to ciągła kreacja nawyków; to zmiany – tak wzrasta również energia życiowa.

Wioletta K.

Trener Integracji Personalnej

Polecane artykuły