Jak budować i utrzymać pewność siebie

5/5 - (2 votes)

Patrząc na siebie zaciętym wzrokiem, oboje stwierdzili, że lubią własne charaktery. Byli zgodni również co do tego, że lubią wzajemnie swoje charaktery, a wręcz imponuje im wiele zachowań tej drugiej osoby. A jednak coś poszło nie tak. A jednak w całym pokoju pachniało nadchodzącą awanturą. Czy wciąż emanowali pewnością siebie, czy może już arogancją? A może jednym z elementów ich usposobienia jest nieumiejętność pójścia na kompromis i nadmierna wiara w to, że każde z nich ma rację, do której powinna nagiąć się ta druga osoba?

To właśnie pułapka, w którą wpada bardzo wiele osób uważających, że są pewni siebie, a ich wiarą nic nie może zachwiać. To już nie – tak bardzo pożądana – pewność siebie, lecz arogancja, pomiędzy którymi rysuje się tak cienka i delikatna granica, że przekracza się ją niezauważalnie. To jak z tym przysłowiem mówiącym, że miłość od nienawiści dzieli zaledwie jeden krok.

Zanim zaczniesz pracować nad wzrostem wiary i umocnieniem pewności siebie, pamiętaj, proszę, o treści zawartej w pierwszych akapitach artykułu. Powracaj do tych słów i analizuj swoje zachowanie. Nie pozwól, aby jakikolwiek coach, trener czy psycholog wmówił ci, że zawsze i wszędzie, bez względu na okoliczności, masz wręcz obowiązek bronić swoich racji, sypać wyimaginowanymi argumentami jak z rękawa i uciszać nimi swojego rozmówcę, który bardzo często jest najbliższą ci osobą.

Pewność siebie powinna iść w parze z empatią i szacunkiem wobec innych, z umiejętnością pójścia na kompromis oraz odpuszczania tam, gdzie już nic nie możesz zrobić.

 

Zadaj sobie kilka pytań.

 

Czy moje poczucie wartości jest wystarczające?

Czy znam swoje mocne i słabe strony?

Czy potrafię dostosować priorytety do okoliczności bez poczucia straty?

Czy rozwijam i kształtuję swoje przekonania?

Czy czuję się na każdej płaszczyźnie życia wyjątkową osobą?

Czy akceptuję stworzone przez siebie życie – własną codzienność, pracę, rodzinę i charakter?

 

Zanim przejdziesz do kolejnych pytań, przemyśl swoje odpowiedzi na te powyższe. Zapoznaj się ze swoim wewnętrznym ja. Pozwól mu dojść do głosu.

Odpowiedzi na kolejną dawkę prostych pytań, niestety często bardzo kłopotliwych, pozwolą ci zorientować się w twoich mocnych i słabych stronach.

 

Czujesz, że nie masz mocy sprawczej?

Wahasz się, jaką decyzję podjąć, a wzięcie za nią odpowiedzialności sprawia ci trudność?

Stoisz na marginesie życia, przyglądając się innym z żalem, że ty tak nie potrafisz?

Ryzyko jest ci obce?

Nie wiesz, jak podjąć walkę o własne prawa?

Żyjesz wśród ludzi, nie na bezludnej wyspie. Oni dokładnie wiedzą, czy emanujesz pewnością siebie oraz czy jesteś autentyczna. Jak pamiętasz z poprzedniego artykułu, Emocje a kontakty między ludzkie, do którego możesz powrócić, klikając TU, relacje międzyludzkie są bardzo istotne.

 

Odpowiedz na następujące pytania:

Inicjowanie kontaktów międzyludzkich jest dla ciebie obce?

Twoja nieśmiałość powoduje, że najlepsze oferty i kontakty przechodzą ci koło nosa?

Nie umiesz odmawiać bez wyrzutów sumienia?

Czy twój uścisk dłoni jest silny?

Czy patrzysz rozmówcy w oczy?

Czy twój przekaz słowny jest konkretny i zrozumiały dla innych?

Czy stawiasz wyraźne granice w relacjach z ludźmi?

 

Pewność siebie nie ogranicza się do cech charakteru czy osobowości, to również twoja postawa. Mowa ciała w kontaktach odgrywa istotną rolę – i to nie tylko w relacji z rozmówcą, ale i z samym sobą.

Kiedy czujesz się komfortowo i atrakcyjnie: gdy stoisz wyprostowana czy w chwili, gdy jesteś zgarbiona?

Czy idziesz z wyprostowanymi plecami?

Czy siedząc, trzymasz wyprostowaną postawę?

Czy szurasz stopami po ziemi?

Czy czujesz się dla siebie atrakcyjna fizycznie?

Czy dbasz o swoją fizyczną kondycję?

Czy akceptujesz swoje ciało, swój wiek?

Czy potrafisz śmiać się oczami, a nawet wątrobą?

 

Padło wiele pytań, może zbyt mało autentycznych odpowiedzi. Ty się nad tym zastanów.

Daj sobie czas. Nie krytykuj siebie z marszu, nie odmawiaj sobie pochwał. Bądź wobec siebie szczera. Podawaj przykłady swoich zachowań i działań, np.: w jakich okolicznościach się garbiłaś? Komu nie patrzysz w oczy? Kiedy ostatnio podjęłaś decyzję, z którą nie potrafisz się pogodzić?

Osobom pewnym siebie nie zabraknie otwartości i argumentów podczas zapisywania odpowiedzi. Może i tobie ich nie brakuje, gdy odpowiadasz na powyższe pytania, może twoja wiara w siebie jest jedynie lekko przyćmiona niekomfortowymi wydarzeniami z przeszłości? Może właśnie teraz sobie to uświadamiasz?

Jednym z podstawowych ćwiczeń na budowanie pewności siebie jest szczery DIALOG z samą sobą.

Pytania, które padły pomogą ci przeprowadzić tą rozmowę, poznać siebie i znieść swoją własną drogę.

Co jednak zrobić, aby rozbłysły cechy charakteru, które zawstydzone ukryły się w najciemniejszych czeluściach twojego umysłu?

W kolejnym artykule otrzymasz kilka wskazówek. Dziś zasłużyłaś na relaks, wybierz najbardziej odprężającą cię formę odpoczynku. Podczas podawania odpowiedzi znacząco zmalał zasób twojej energii mentalnej, którą powinnaś teraz uzupełnić.

Wdech i wydech, kilka razy, z zamkniętymi oczami. Oczyść umysł i idź zrobić coś fajnego.

Wioletta Klinicka

Jestem taka, jak Ty. Odczuwam te same emocje w podobnych sytuacjach. Długo nie zdawałam sobie sprawy, że stan emocjonalny ma wpływ nie tylko na jakość mojego życia ale również ogólny stan zdrowia. 

Zrezygnowałam z bycia emocjonalnym wrakiem i wdrapywania się po drabinie, która prowadziła wyłącznie do niespełnionych tęsknot. Zadbałam o swój umysł.

Jestem pewna, że i Ciebie, przed powrotem do równowagi emocjonalnej, poczuciem szczęścia i spełnienia powstrzymuje jedynie własny umysł.

Życie w wewnętrznej harmonii to nie zadanie, to twój wybór – to okazanie sobie szacunku i miłości.
A miłość do siebie jest czymś, co wszyscy jesteśmy sobie winni.

Więcej wiedzy na temat roli emocji w Twoim życiu, praktycznych ćwiczeń prowadzących do równowagi emocjonalnej, o którą każdy zabiega oraz skutecznych narzędzi, które pomogą Ci – poprzez nabywanie kompetencji z zakresu wzrostu inteligencji emocjonalnej – odnosić sukcesy na każdej płaszczyźnie życia – już teraz w poradniku – EMOJONALNIE INTELIGENTNA KOBIETA, który prowadzi Cię krok po kroku do oczekiwanych rezultatów.

Więcej informacji odszukasz na stronie dedykowanej poradnikowi – EIK. 

KLIKNIJ ZDJĘCIE I ZADBAJ O SIEBIE! A ja Ci w tym pomogę. 

Więcej wiedzy na temat roli emocji w Twoim życiu, więcej praktycznych ćwiczeń prowadzących do równowagi emocjonalnej, o którą każdy zabiega, więcej skutecznych narzędzi, które pomogą Ci – poprzez nabywanie kompetencji z zakresu wzrostu inteligencji emocjonalnej – odnosić sukcesy na każdej płaszczyźnie życia – już teraz w poradniku – EMOJONALNIE INTELIGENTNA KOBIETA, który prowadzi Cię krok po kroku do oczekiwanych rezultatów.

Opis i zakupu dokonaj na stronie dedykowanej poradnikowi – EIK

ekologia emocji

 

Życie po rozwodzie to cykl artykułów, które prezentują treści, bogate w wiedzę merytoryczną. Przeplatane konstruktywnymi i łatwymi ćwiczeniami, pomogły wielu kobietom w odnalezieniu sensu życia po rozstaniu, stawianiu czoła wyzwaniom i kreacji codzienności, która jest najważniejszym składnikiem rzeczywistości.   

I Ty powinnaś się w niej odnaleźć, abyś mogła dotknąć własnego nieba.  

Zapraszam Cię w dalszą podróż, która pomaga zbudować wewnętrzną harmonię, poznać na nowo autentyczną siebie i wzmocnić wiarę w swoje możliwości oraz skuteczność działania.

Dotknij wybrane zdjęcie i bezpłatnie uzupełnij wiedzę, która ułatwi Ci:

żyć godnie po rozwodzie,

 

jak żyć po rozwodzie

 

zmieniać nawyki działania ale również myślenia,

zacząć działać w kierunku własnych sukcesów,

 

rozwój i motywacja

 

 

Recommended Posts