Inteligencja emocjonalna w kontaktach międzyludzkich. EIK

5/5 - (1 vote)

 

Jeśli chcesz odwrócić uwagę danej osoby od pewnej kwestii, lepiej zachować milczenie! Badania J. Maciuszka i eksperymenty D. Wegnera wskazują, że jeśli powiesz do partnera: „Nie zwracaj uwagi na to, co jest za tobą”, rozmówca na pewno się odwróci.

Nie skupiaj się na tym, czego nie chcesz, lecz na tym, czego chcesz!

Teraz przejdźmy do kolejnego zagadnienia. Ta bardzo ważna informacja, może zrewolucjonizować twoje kontakty z bliskimi.

Wpływ emocji na kontakty międzyludzkie

Przedstawię Ci teraz pewną historię. Postaraj się ją odnieść do siebie.

Kasia jest od roku w związku. W pewnym momencie zauważyła, że przestaje darzyć uczuciem swojego partnera. Mało tego, zaczyna czuć względem niego pogardę i obrzydzenie. Zaczęło ją denerwować w nim wszystko: to, jak mówi, jak się porusza, jak gestykuluje, jak traktuje ludzi z ich otoczenia, jak się do niej odzywa. Miała nadzieję, że to przejściowe, ale ten stan się pogłębiał. Mimo negatywnych emocji Kasia trwała przy swoim partnerze, ponieważ zaszła z nim w ciążę. Bała się odejść. Bała się, że nie poradzi sobie pomimo tego, że miała stałą pracę, która przynosiła jej wysokie dochody. Zauważyła, że wobec swojego partnera zaczyna się zachowywać wręcz usłużnie. Skrywanie uczuć i emocji wymagało od niej nie lada wysiłku. Czuła, że od tego zależy los zarówno jej, jak i ich przyszłego dziecka. Tuż przed rozwiązaniem Kasia, z objawami lęku i depresji, zgłosiła się na terapię.

Takie przykłady mogłabym mnożyć bez końca. Partnera zastępuje nieobliczalny szef, rodzice, a nawet przyjaciele. Wokół nas zawsze znajdą się osoby, które mają na nas destrukcyjny wpływ. O ich zachowaniu świadczy niski poziom IE. Oni jednak o tym nie wiedzą i bardzo często nie chcą słyszeć. Obarczają winą współpracowników, rodzinę, nas. My też popełniamy w takim przypadku błąd, ponieważ pozwalamy na podobne traktowanie, nie licząc się ze swoim zdrowiem.

Krytykujemy palaczy, narkomanów za to, że rujnują swoje zdrowie i krzywdzą swoim nałogiem bliskich, ale czy nie jest tak, że my, walcząc ze swoimi emocjami, skrywając je, nie pracując nad nimi, również krzywdzimy siebie i otoczenie? Ile razy emocje tłumione w pracy przeciekają na płaszczyznę osobistą – i odwrotnie?

A Ty po której jesteś stronie?

Zastanów się, czy brak umiejętności zarządzania emocjami nie krzywdzi Twoich bliskich.

Interakcje społeczne zawsze odzwierciedlają Twój poziom IE.

„Jeśli jesteśmy zmuszeni do blokowania lub tłamszenia emocji, neutralizowania ich lub natychmiastowej zmiany negatywnych odczuć w pozytywne, to prawdopodobnie ta trudna praca emocjonalna wywoła objawy depresji bądź załamania nerwowego. Należy zatem unikać sytuacji, w których emocje nie mogą znaleźć ujścia, nie mogą być w pełni ujawnione lub w których same okoliczności wymagają ich skrywania. Działanie pod emocjonalną presją jest zawsze szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego”(J. Tomczyk).

Wioletta Klinicka

Jestem taka, jak Ty. Odczuwam te same emocje w podobnych sytuacjach. Długo nie zdawałam sobie sprawy, że stan emocjonalny ma wpływ nie tylko na jakość mojego życia ale również ogólny stan zdrowia. 

Zrezygnowałam z bycia emocjonalnym wrakiem i wdrapywania się po drabinie, która prowadziła wyłącznie do niespełnionych tęsknot. Zadbałam o swój umysł.

Jestem pewna, że i Ciebie, przed powrotem do równowagi emocjonalnej, poczuciem szczęścia i spełnienia powstrzymuje jedynie własny umysł.

Życie w wewnętrznej harmonii to nie zadanie, to twój wybór – to okazanie sobie szacunku i miłości.
A miłość do siebie jest czymś, co wszyscy jesteśmy sobie winni.

Więcej wiedzy na temat roli emocji w Twoim życiu, praktycznych ćwiczeń prowadzących do równowagi emocjonalnej, o którą każdy zabiega oraz skutecznych narzędzi, które pomogą Ci – poprzez nabywanie kompetencji z zakresu wzrostu inteligencji emocjonalnej – odnosić sukcesy na każdej płaszczyźnie życia – już teraz w poradniku – EMOJONALNIE INTELIGENTNA KOBIETA, który prowadzi Cię krok po kroku do oczekiwanych rezultatów.

Więcej informacji odszukasz na stronie dedykowanej poradnikowi – EIK.  KLIKNIJ ZDJĘCIE I ZADBAJ O SIEBIE!

 

ekologia emocji

 

Życie po rozwodzie to cykl artykułów, które prezentują treści, bogate w wiedzę merytoryczną. Przeplatane konstruktywnymi i łatwymi ćwiczeniami, pomogły wielu kobietom w odnalezieniu sensu życia po rozstaniu, stawianiu czoła wyzwaniom i kreacji codzienności, która jest najważniejszym składnikiem rzeczywistości.   

I Ty powinnaś się w niej odnaleźć, abyś mogła dotknąć własnego nieba.  

Zapraszam Cię w dalszą podróż, która pomaga zbudować wewnętrzną harmonię, poznać na nowo autentyczną siebie i wzmocnić wiarę w swoje możliwości oraz skuteczność działania.

Dotknij wybrane zdjęcie i bezpłatnie uzupełnij wiedzę, która ułatwi Ci:

żyć godnie po rozwodzie,

 

jak żyć po rozwodzie

 

zmieniać nawyki działania ale również myślenia,

zacząć działać w kierunku własnych sukcesów,

 

rozwój i motywacja

Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowałam – KURSY 

 

kursy online, kursy rozwojowe

Recommended Posts