Emocje a Kreacja Nawyków

Oceń stronę/wpis

Jak emocje wpływają na zmiany nawyków?

Przypomnij sobie, jak leżałaś kiedyś w łóżku i rozmyślałaś o tym, co się wydarzyło. Poczułaś się w jednej chwili bardzo zażenowana, bo np. nakrzyczałaś na bliską ci osobę. Zaczynasz się zastanawiać, jak to jest, że w jednej minucie byłam dla niej miła i darzyłam miłością a za chwilę darłam się jakby mnie poparzyło? Kim ja jestem? Potworem? Jak mogłam tak zrobić?

Prawda jest taka, że jesteś i tą miłą czarującą kobietą i tą niezrównoważoną wariatką. Tak samo jest, gdy patrzysz na siebie w lustro. Jak myślisz dlaczego raz uważasz, że jesteś piękna, zgrabna i pełna uroku a już za godzinę potrafisz diametralnie zmienić o sobie zdanie? Dlaczego raz uważasz, tak jak ja kiedyś, że decyzja o rozstaniu była najbardziej słuszną decyzją a za chwilę płaczesz i rozpaczasz tak, jakbyś stracił coś najcenniejszego? Co jest tego wynikiem?

A jak często zdarza ci się mówić koleżance; dziś nie mam nastroju na kawę a za godzinę dzwonisz i pytasz czy propozycja nadal aktualna?

Zmienność nastroju, bardzo często przypisywana kobietom. No i wiedz, że nastrój faktycznie istnieje – to jest chemiczny stan, wyraz dłuższej reakcji emocjonalnej. Gdy jakieś emocje przetrzymujesz dłużej, to staną się twoim nastrojem, a utrzymując się kolejne tygodnie twoim uosobieniem. A to wszystko przez te cholernie natrętne myśli.

Mówię ci to abyś zdała sobie sprawę, że to nie mit, to niepodważalny fakt. Od lat wiadomo, że mózg komunikuje się z ciałem dzięki potężnym sygnałom elektrochemicznym.

Zacznij go używać na swoje potrzeby.

 

Można to porównać do wypalenia pierwszego papierosa. To tak jakbyś zapaliła pierwszego papierosa i mdli cię. Zobaczmy, co się dalej dzieje. Po mimo, że ci po fajce niedobrze sięgasz po następną i jeszcze jedną i okazuje się, że zaczyna ci smakować. A zanim się obejrzysz to już palisz nałogowo. Twój organizm zaczyna domagać się jeszcze więcej tego, bo on już powiązał palenie z przyjemnością. Mało tego, że stało się to przyjemne dla organizmu, to jeszcze potrzebne i zaczynasz wierzyć, że nie możesz bez tego żyć. Z paleniem powiązane są pewne zwroty jak ten; każdy palacz po jedzeniu myśli tylko o paleniu i faktycznie łapiesz się, że to nie mit, że tak jest, nie tylko po obiedzie, ale i kawa bez fajeczki nie smakuje tak dobrze. Jak nie możesz zapalić to się denerwujesz. Wtedy już wiesz, że TY to osoba z papierosem, utożsamiłaś się z nim, razem tworzycie byt. A dziś mówisz kurcze muszę z tym skończyć ale nie wiem jak?

Tak samo jest z paleniem. Są sytuacje, gdy nie możesz zapalić przez dwie godziny. Wychodzisz na przerwę to palisz dwa bo jeden na zaś. Nie można rzucić palenia gdy nie kojarzy ci się z cierpieniem, gdy w twojej głowie jest myśl, że to daje ci przyjemność.

Często się słyszy, że ludzie rzucają fajki po wyjściu ze szpitala albo pod wpływem drugiej połówki. Nie robią tego tylko dlatego, że zostali nagle uświadomieni jakie konsekwencje wynikają z tego nałogu. W takich momentach świadomie analizują co jest dla nich większym cierpieniem, myśl o utracie życia ciągły strach z tego tytułu lub myśl o utracie partnera i cierpienie z tego tytułu czy ta chwilowa przyjemność wypalenia papierosa.

Nasz mózg zwykle kojarzy rzeczy, które przyczyniają się do naszej egzystencji, z tymi, które warunkują zachowania środowiskowe, byśmy mogli prowadzić udane życie społeczne. Mózg wysyła sygnał nagradzający, gdy działamy w sposób, który przyczynia się do naszego dobra, natomiast nikotyna tak zawiaduje tym podświadomym procesem uczenia, iż nasz mózg odbiera palenie jako coś dobrego i wysyła sygnał nagradzający, twierdzi dr John A. Dani, profesor neurologii w BCM.

Zawsze waży się w twojej głowie taka decyzja z jakiego tytułu będę bardziej cierpiała? W związku czy w samotności? Który ból jestem w stanie znieść!   Która emocja przeważy?

Myślenie nie odbywa się w chmurach, gdy tylko coś sobie pomyślisz w twoim mózgu zachodzi reakcja biochemiczna czyli powstaje związek chemiczny dokładnie dopasowany do rodzaju twoich myśli a mózg wysyła do reszty ciała określone sygnały chemiczne, które jak posłańcy myśli. Kiedy ciało odbiera te wytyczne, od razu się do nich przystosowuje. I uruchamia odpowiedni zestaw reakcji, dokładnie odzwierciedlający powstałe w mózgu myśli. Następnie ciało niezwłocznie wysyła potwierdzenie do mózgu, informując że właśnie tak się czuje jak mózg myśli. I dlatego, gdy twoje myśli są radosne np. myślisz sobie kurcze jaki dziś będzie piękny dzień to wytwarzasz substancje chemiczne, które sprawiają, że czujesz tak jakbyś miała góry przenosić, jednym słowem radosna.

Ale w ciągu zaledwie kilku sekund jesteś to w stanie zmienić i gdy w ciągu tego wspaniałego dnia nachodzi cię myśl o byłym, albo o tym, że znowu dziś będziesz spała sama to ogarnia cię żal, wściekłość i frustracja. Zaczynasz cierpieć. Pomiędzy mózgiem a ciałem jest pełna synchronizacja. I tak gdy zaczynasz czuć się, jak myślisz to zaczynasz myśleć tak jak się czujesz. Po prostu błędne koło. Co to oznacza dla ciebie? To definiuje tak popularny zwrot ale się nakręcasz. Teraz już wiesz, że mózg ciągle monitoruje stan emocjonalny w ciele na podstawie informacji zwrotnej jaką odbiera i wytwarza kolejne myśli, które produkują substancje zgodne z uczuciami w ciele w rezultacie czego nakręcasz się jeszcze bardziej. Pamiętaj, że w umyśle, mózgu powstaje myśl natomiast w ciele emocja gdy uczucia dostrajają się do myśli w określonym stanie umysłu to umysł i ciało zgodnie współpracuję i tworzą twój stan bytu, co ma wpływ na twoją rzeczywistość, przyszłość, kolejny związek itd. Twój stan bytu to właśnie sposób myślenia w połączeniu ze sposobem odczuwania i służy on do określenia kim jesteś w danej chwili. Określasz wówczas siebie teraz jestem smutna, teraz jestem zadowolona itd. Stan bytu zawsze możesz zmienić i czasami zmieniasz z minuty na minutę mówiłam o tym na przykładzie spotkanej koleżanki.

Ale to niesie  za sobą większe ryzyko to powinnaś  zapamiętać; długotrwałe myślenie w określony sposób i towarzyszące temu emocje utrwalają twój stan bytu i stają się twoim Ja absolutnym mówisz wówczas Jestem kobietą samotną, zawsze byłam nierozgarnięta lub przeciwnie jestem kobietą pewną siebie, zawsze taka byłam.  Utrwalone emocje wpływają na wszystkie cechy ludzkiego charakteru.

I co najważniejsze, jeśli nie podejmiesz się rozerwania więzów pomiędzy tym co myślisz a tym co czujesz to możesz nie osiągnąć zamierzonego celu, nie zmienisz się. Musisz przeciwstawić się sobie, podjąć się wysiłku i zacząć kontrolować myśli i emocje, zmienić swoje myślenie i w efekcie odczuwać inne emocje.

Ważne jest jednak to, aby zachować odpowiednią kolejność.

1. Ekologia emocji i relacji

2. Ekologia myśli i słów

3. Planowanie i działanie

Wioletta K.

Trener Integracji Personalnej

Polecane artykuły