Dlaczego czuję się tak, jak się czuję

Oceń stronę/wpis

Wydarzenie na podstawie Kursu EIK – EMOCJONALNIE INTELIGENTNA KOBIETA

Dzień 2. 

W inteligencji emocjonalnej nie chodzi o wyparcie emocji. Każda emocja ma rację bytu i grzechem jest jej ukrywanie. To, czego ludziom brakuje, to rozpoznanie emocji, pozwolenie na to, aby przepłynęła przez ciało i je opuściła!  Z braku tych  kompetencji, reagujesz destrukcyjnie na dotykające cię zdarzenie.  Masz prawo odczuwać złość, smutek i radość. Nie powinnaś jednak pod wpływem tych odczuć, krzywdzić siebie i otoczenie.

                                                                  Wioletta Klinicka

 

Witam Cię serdecznie!

Czy podjęłaś decyzję i już wiesz, nad jaką emocją lub nad którym ze swoich automatycznych zachowań chcesz popracować? Jeśli nie to ten dzień jest dla ciebie szczególnie ważny. Analizując wiedzę tu podaną i wykonując ćwiczenia,  rozwiniesz samoświadomość emocjonalną, która pomoże ci omijać nawykowe reakcje.

Praca! Z czym kojarzy ci się to słowo? Jakie emocje w tobie wywołuje?

Jak myślisz, skąd wzięły się te przekonania? Czy one ci służą?

Każda reakcja, na  dotykające cię doświadczenie, zostaje utrwalona, stając się nawykiem zachowawczym, ale dobra wiadomość jest taka, że dzięki samoświadomości emocjonalnej dostrzegasz ją i poprzez odpowiednie narzędzia, możesz ją zmienić.

 

Ćwiczenie

Świadomość emocjonalna to rozpoznanie własnych emocji i ich skutków.

Odpowiedz sobie na pytania:

Czy wiem, jakie emocje odczuwam i dlaczego je odczuwam?

Czy zdaję sobie sprawę ze związku między swoimi uczuciami a tym, co myślę, robię i mówię?

Czy mam świadomość swoich celów i wartości i czy kieruję się nimi?

 

Świadomość emocjonalna jest to „zdolność skupienia się, wiedza o sprawach wewnętrznych i ledwo wyczuwalnych sygnałach, które mówią ci, co czujesz.

Uczucia płyną w nas jak lawina, ale zawsze równolegle do lawiny myśli.

Uczucia są z nami zawsze, ale my nie jesteśmy z nimi. Moment odczuwania emocji następuje najczęściej tuż przed ich eksplozją.

 

 Ćwiczenie

Stwórz własną piramidę emocji.

Narysuj piramidę. U jej podstawy, na dole, wypisz wszystkie emocje, które odczuwasz najczęściej, codziennie.

Powyżej wymień emocje, które odczuwasz często, np. kilka razy w tygodniu.

Nad nimi zapisz emocje, które odczuwasz rzadko.

Jeszcze wyżej wypisz emocje, które odczuwasz sporadycznie.

Na samym wierzchołku umieść te emocje, których nigdy nie odczuwasz.

Zadanie to wykonasz na podstawie dziennika emocji, który już zacząłeś prowadzić.

Teraz wybierz trzy kolory. Jednym z nich zakreśl te emocje, których u siebie nie lubisz, które uważasz za złe i destrukcyjne. Innym kolorem zaznacz emocje, które nie przynoszą Ci żadnych korzyści, które chcesz wyeliminować. Ostatniego koloru użyj do oznaczenia tych emocji, które w sobie lubisz i które chciałbyś, aby zaczęły w Twoim życiu dominować.

Teraz przyjrzyj się tym emocjom i zacznij je badać i rozkładać na czynniki pierwsze. Jednak aby to zadanie wykonać, potrzebujesz umiejętności wglądu w siebie – samoświadomości. Oznacza to, że musisz umieć nazwać emocje, przeanalizować je, odpowiedzieć na pytania: dlaczego tak się czuję, jak się z tym czuję, co czuję, jakie emocje przynoszą mi zadowolenie, a jakie czynią opieszałym, impertynenckim lub pełnym złości.

Sam dziennik emocji, który zacząłeś dopiero prowadzić, nie wystarczy. Wykonaj kolejne ćwiczenie, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat własnych emocji.

Rozpoznasz, kiedy i dlaczego tracisz kontrolę nad własnymi emocjami.

 

Ćwiczenie

Napisz autobiografię.

Opisz na trzech stronach swoje życie, kładąc nacisk na przełomowe wydarzenia. Opisz, jakie emocje Ci podczas nich towarzyszyły. Pamiętaj, aby być wobec siebie szczerym. To nie ma być opis życzeniowy, lecz oparty na dowodach i faktach. Do przygotowania opisu użyj poniższego schematu:

 

– Opisz wydarzenie: co się wydarzyło, jacy ludzie byli obok lub uczestniczyli w wydarzeniu, zapisz, jaki to był dzień, jak się rozpoczął i jak zakończył.

– Wymień i opisz emocje, które Ci towarzyszyły podczas danego wydarzenia. W jakim byłeś nastroju, co odczuwałeś, czy były to uczucia przyjemne, czy wręcz przeciwnie. Czy czułeś się kiedyś podobnie, a jeśli tak, to w jakich okolicznościach.

– Oceń dane wydarzenie z perspektywy czasu. Czy wciąż wywołuje w Tobie emocje? Jakie obecnie jest ich natężenie? A może jest Ci już obojętne? Bądź szczery.

– Po napisaniu całej autobiografii prześledź ją i zastanów się, które fragmenty życia były najbardziej radosne, które wywołują pozytywne emocje, a które smutne i przykre.

– Teraz spójrz na zapis emocji z piramidy i opisu. Zastanów się, nad którymi emocjami musisz popracować. Ale przemyśl też, który obszar wymaga od Ciebie najwięcej uwagi.

Autobiografia będzie ci potrzebna w czwartym dniu wyzwania!

Jeśli potrzebujesz wsparcia do rozwijania uważności koniecznie przeczytaj artykuł Od uważności do samoświadomości – kliknij TU, przedstawiający osiem podstaw, które tworzą fundament uważności.

 

Temat świadomości emocjonalnej powiązany jest z samooceną emocjonalną. Zanim rozpoczniesz kolejne ćwiczenie, przypomnij sobie kompetencje IE. KLIKNIJ Tu i wykonaj test.

 

Proszę Cię o systematyczne wykonywanie ćwiczeń i treningów.

Motywację odnajdziesz, gdy odpowiesz sobie na pytania:

Dlaczego, podjęłam się tego wyzwania – co uwiera mnie z mojej przeszłości?

Po co, podjęłam się tego wyzwania – co chcę osiągnąć teraz i w przyszłości?

Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać.

Pozdrawiam,

Wioletta Klinicka – twój coach kryzysowy.

SPRAWDŹ, CO JESZCZE DLA CIEBIE PRZYGOTOWAŁAM – kursy

kursy online, kursy rozwojowe

 

Recommended Posts