Czy podejmujesz trafne decyzje?

Oceń stronę/wpis

Decyzyjność to proces, który kształtuje się w Tobie od narodzin.

Co więcej – na jakość podejmowanych przez Ciebie decyzji wpływają pięć części składowe:
▪▪ Twój system wartości życiowych;
▪▪ Twoje przekonania i zasady postępowania;
▪▪ źródła Twoich wzorców do naśladowania;
▪▪ umiejętność zadawania sobie konstruktywnych pytań;
▪▪ Twój stan emocjonalny.

Wyobraź sobie, że stoisz przed wyborem: wyjechać na staż za granicę czy zostać w kraju. Zanim wysłuchasz danej oferty do końca, decyzja już została przez Ciebie podjęta. Tak, dobrze zrozumiałeś.
Dzisiaj chcę, abyś przyjrzał się sobie i sposobowi, w jaki podejmujesz decyzje, oraz względom, którymi się kierujesz. Gdy przejdziesz ten proces, z łatwością zrozumiesz, dlaczego czasami (być może) zachowałeś się tak irracjonalnie. Dlaczego czasami tak długo zastanawiałeś się, jaki ruch wykonać. Niejednokrotnie zadawałam sobie
pytania: „Dlaczego się zgodziłam?”, „Dlaczego znowu – i znowu – postąpiłam tak samo?”. Myślę, że Ciebie również to spotkało i że przyczyny może nawet do dziś nie poznałeś.

Przestudiowałam proces podejmowania decyzji (zajęło mi to prawie rok), ale dziś wiem, że to, co warunkuje trafność podjętych przeze mnie decyzji, tkwi we mnie samej. I wiem, że podejmowanie trafnych decyzji zależy od tego, czy znasz sam siebie; czy wiesz, czym kierujesz się przy podejmowaniu decyzji i skąd się bierze takie, a nie
inne przeświadczenie o słuszności danego działania lub jej braku. Posiadaną wiedzę przekazuję teraz Tobie. Jeśli chcesz dokonać w swoim życiu zmiany na lepsze, jeśli zależy Ci na trafności podejmowanych decyzji, wykonaj wszystkie ćwiczenia i bądź konsekwentny, a po zakończeniu warsztatów zacznij stosować poznane
metody i techniki. Przejdź do całego kursu TU: 

Ćwiczenie
Otwórz notes i zanotuj pierwszą myśl, jaka przyjdzie Ci do głowy po przeczytaniu poniższego zdania: Jestem optymistą, który widzi świat w ciepłych barwach, dlatego ufam każdemu człowiekowi i biegnę z pomocą każdemu, kto mnie potrzebuje.
Zapisz wszystko, co myślisz na temat takiej osoby i sytuacji. Bądź ze sobą szczery – nikomu nie musisz się tłumaczyć ze swoich notatek.
A teraz podobnie zrób z kolejnym zdaniem:
Moje życie to czarna dziura, z której nie mogę się wydostać; wszyscy tylko czekają, aby mnie wykorzystać, bo mam miękkie serce.

Zapisz swoje myśli.
Nie wiem, co napisałeś, ale Ty wiesz, z którym zdaniem bardziej się utożsamiasz. Ty wiesz, czy jesteś w większej części optymistą, czy pesymistą. I nie dlatego, że taki jesteś, lecz dlatego, że Twoje myśli ukształtowało
otoczenie i doświadczenie. Tak samo jest z podejmowanymi przez Ciebie decyzjami; one zawsze są w Twojej głowie, już gotowe do wykorzystania. Tylko Ci się wydaje, że właśnie podejmujesz decyzję; to jedynie Twoje wrażenie. Bo decyzje ludzie podejmują na podstawie wzorców, według których zostali wychowani, osób, które naśladowali, przeżyć, jakie stały się ich udziałem, oraz doświadczeń życiowych. Bez poznania siebie, bez wyrażenia woli zmiany i pracy nad sobą decyzje pozostaną wciąż w Twojej głowie jak karty czekające na dobre rozdanie, a Ty nie zmienisz swojego schematu dokonywania wyborów.

Aby nauczyć się podejmowania trafnych decyzji, musisz odkryć, czym kierujesz się w życiu. To, co mówisz, jak się zachowujesz, co robisz oraz to, co myślisz, jest w dużej mierze uzależnione od Twoich wartości; od wartości uzależniasz wybór tego, co jest słuszne i akceptowalne przez Ciebie, a co nie.

Wioletta K.

Trener Integracji Personalnej 

  • Fragment pochodzi z Efektywnego kursu kobiet: „Obudź w sobie moc poprzez tylko trafne decyzje”.

Zapraszam do księgarni TU: 

         

 

                          

Polecane artykuły