Cdn. – 2 Rozpoznaj swoje reakcje

Oceń stronę/wpis

Jeśli potrzebujesz czasu na zastanowienie się, to nie pozwól go sobie odbierać. Większość spraw wymaga zastanowienia się. Nie mam tu na myśli tygodni, miesięcy, ale tej krótkiej chwili, która pomoże Ci utwierdzić się w przekonani, że podejmujesz słuszną decyzję. Ten czas na analizę za i przeciw danemu postępowaniu. Dlatego odłożenie reakcji w czasie równa się cierpliwość, która jest bardzo cenioną cechą. Załóżmy, że chcesz kupić samochód. Szukasz, oglądasz, zastanawiasz się, decyzję odkładasz do czasu, aż trafisz na wymarzone auto. A czasami jest tak, jak to się mi przytrafiło, że w owym czasie, gdy zastanawiałam się, co kupić, chodziłam oglądałam, robiłam jazdy próbne, już miałam jedno auto na celowniku, byłam nim zachwycona, ale postanowiłam posłuchać intuicji i odłożyć decyzję na kilka dni. Gdy tylko tak postanowiłam zadzwonił telefon i trafiła mi się fantastyczna okazja. Tak samo jest, gdy nauczysz się powstrzymywać od wydawania pochopnych opinii. Jeśli to, co usłyszałeś nie jest faktem a jedynie zasłyszaną opinią, to odczekaj ustal fakty. Czas zadziała na Twoją korzyść. Bywa tak, że ktoś uprzejmy donosi Ci, że twoje dziecko pali papierosy. Ty już nabuzowany bierzesz za słuchawkę i dzwonisz – gdzie jesteś, do domu marsz! Po rozmowie z dzieckiem okazuje się, że to nie on był wczoraj tam i tam, bo przecież w tym czasie miał zajęcia w zupełnie innej części miasta, co możesz sprawdzić. I co? Gdybyś wykazał się odrobiną cierpliwości, gdybyś odłożył reakcję w czasie, zachowałbyś twarz i okazał szacunek drugiej osobie. Ponieważ zanim dziecko wróciłoby do domu, twoja złość już by osłabła, i dałbyś mu szanse na spokojne wyjaśnienia. Tym czasem doszło do nieprzyjemnej rozmowy i nadszarpnięcia zaufania.

A co by było gdybyś zachował się jeszcze inaczej? Osobie, która przyszła naskarżyć na Twoje dziecko oznajmiłbyś, że w to nie wierzysz? Co by było gdybyś, zamiast z nerwami, opowiedział to córce czy synowi z uśmiechem, humorystycznie, dając tym samym podstawę do wzajemnego zaufania? Nawet gdyby faktycznie twoje dziecko popełniło błąd, uważam, że takie twoje podejście do sprawy wywarłoby na nim większe wrażenie. Zastosuj metodę, którą polecał Lincoln; Człowiek, jest szczęśliwy na tyle, na ile postanowi taki być. Reakcja odwrotna wymaga dyscypliny, zanim zdecydujesz się wpaść w furię zastanów się czy warto? Czy ten drugi człowiek wart jest tego, abyś się unieszczęśliwił? Czy problemy rozwiążą się, gdy będziesz manifestował swoje niezadowolenie? Na pewno nie. Cała sytuacja się tylko zaostrzy, bo frustracja prowadzi do agresji, a agresja wywołuje u innych lęk i stres. W końcu zostaniesz sam. Dlatego jeśli los splata Ci figiel odwdzięcz mu się jeszcze większym i śmiej się, gdy on chciałby abyś się złościł.

Brak reakcji to też reakcja. Jeśli jesteś w stanie pomóc drugiemu człowiekowi, jeśli ulepszasz świat to czyń to. Nie daj się jednak ponieś, gdy dzieje się coś, na co nie masz wpływu. Dlaczego ludzie nie osiągają celów? Bo się zajmują wszystkim, tylko nie tym, co powinni. Zbyt dużo rozpraszaczy powoduje, że już nie starcza Ci czasu na realizację siebie. Pamiętaj, że zawsze masz wybór. Reaguj tylko w momencie, gdy masz wpływ na wynik sprawy. Obecnie powstało mnóstwo programów telewizyjnych, które opisują problemy a to młodzieży, a to rozprawy sądowe, a to detektywi szukający oznak zdrady męża. Zastanawiam się, czy te programy powstały na skutek potrzeb społeczeństwa, czy zostały tak zmyślnie zareklamowane, że ogrom ludzi zaczyna żyć życiem wyimaginowanych postaci? Co spowodowało, że takie programy mają tak liczną rzesze zwolenników. Czy to, że ludzie nie mają własnych celów do realizacji i realizują twórców tego typu programów?  Jedno, co wiem, to na pewno wzbudzają emocje. Zdradzona kobieta, szuka dowodów; jak bardzo się nią przejmujesz? Jakie emocje towarzyszą Ci podczas oglądania tego programu? Szarpiesz się, rozmawiasz sam do siebie, pozostawiasz ogromny ładunek energetyczny przed ekranem telewizora.

A co możesz w tej kwestii zrobić? Czy jesteś w stanie pomoc tej kobiecie? Obok ciebie mieszka starsza pani, czy chociaż raz zapytałeś czy może jej w jakiś sposób pomoc. Chcę powiedzieć, że nie możesz pozwalać sobie, na podjęcie reakcji tam, gdzie nie masz możliwości działania. Nie podejmuj też reakcji, gdy tego nie chcesz. Jesteś wolnym człowiekiem i masz wybór. Niepotrzebne i nadmierne zaangażowanie i reakcja osłabiają Cię, nie prowadzą do celu, nie spełniają marzeń, nie pomagają w działaniu i realizacji planów. Czy masz wpływ na to, że po lecie przyjdzie jesień? Czy próbujesz to zmienić? Nie, i chociaż narzekasz, że było zbyt mało słońca to i tak pozostawiasz te sprawy naturze. Postępuj dokładnie tak samo w swoim życiu, które jest zmienne jak pogoda. Nawet, jeśli wczoraj za oknem miałam 20C to w niczym nie przeszkadzało naturze, aby dziś cały dzień padał deszcz.

Jeśli chcesz w życiu odnosić sukcesy, na wiele rzeczy naucz się nie reagować, niektóre reakcje staraj się pomniejszać lub odkładaj w czasie i zaskakuj swoim zachowaniem. To od Ciebie zależy, kiedy i jakiego wyboru dokonasz, pamiętając, że każdy rodzaj reakcji ma wpływ, na jakość twojego życia.

Polecane artykuły