6. Twoje nawyki kształtują twoją codzienność – e-book

Oceń stronę/wpis

W jaki sposób będziesz wyrażał swoją wartość? Jak jej nadasz osobisty charakter? (Co będziesz robił, gdy wprowadzisz tę wartość w życie? Jak będziesz się zachowywał, czuł, jakie emocje odczuwał?)

Mój przyjaciel, dajmy mu na imię Marek, bardzo chciał być najlepszy w swojej drużynie piłkarskiej, ale mimo częstych treningów nie odczuwał, aby były one efektywne – krótko mówiąc: był, bo był, trenował, ale bez większego zaangażowania. Sam tego nie rozumiał, przecież marzyło mu się, aby zostać zauważonym, wiedział, że ma talent, predyspozycje, a jednak nie miał nawyku dawania z siebie wszystkiego. Gdy po wielu moich prośbach zrobił ćwiczenie na temat wartości, okazało się, że coś takiego jak osiągnięcia nawet nie istniało w jego słowniku. Trzeba było szybko interweniować. Z uporem maniaka wymigiwał się bowiem od używania tego słowa. Po dłuższej rozmowie, gdy pytałam go, co kojarzy mu się ze słowem „osiągnięcie”, okazało się, że w dzieciństwie nauczycielka na siłę typowała go do konkursów recytatorskich, zawsze powtarzała, że ma talent i to będzie wpisane na świadectwo jako osiągnięcie. Takie przekonanie tkwiło w jego podświadomości od ponad dwudziestu lat – osiągnięcie to coś, co zostało na Marku wymuszone! Dodatkowo na drugim miejscu w hierarchii Marka była wolność. Nic dziwnego, że nie odnosił wymarzonych sukcesów, skoro połączył osiąganie czegoś z przykrością, ponieważ sama myśl o osiągnięciach przyprawiała go o mdłości i kojarzyła mu się z przymusem. Należało zmienić to przekonanie, aby następnie móc wprowadzić je na listę hierarchii wartości Marka.

Co mają wspólnego przekonania ze zmianą nawyków?

Marek był pierwszą osobą, która przeszła ten warsztat. Starannie wykonywał wszystkie ćwiczenia do tego momentu. Nie mógł zrozumieć, co ma recytacja wiersza do piłki nożnej. Przecież kocha grać w piłkę, o recytowaniu nie myślał od lat. Wytłumaczyłam mu, że nasze doświadczenia nie idą w próżnię, to one nas kształtują, to one pozwalają nam na zmiany w życiu albo nas przed nimi cofają. Na podstawie doświadczeń dokonujemy wyborów. Jeśli dwa razy sparzyłeś się, chcąc rzucić palenie, to trzeci raz nawet nie spróbujesz. Z doświadczenia wiesz, że nie dasz rady, nie masz na tyle silnej woli i nie będziesz więcej sam skazywać się na przykrości, stres i frustrację – tak zaczynasz o sobie myśleć. Takie myśli przychodzą, gdy tylko chcesz zabrać się za zmianę swojego przyzwyczajenia. Nie chce mi się, nie dam rady, jestem do niczego, to nie dla mnie itd. Zaczniesz nawet unikać tematu rzucania palenia, bo będzie cię drażniło samo to sformułowanie. To jest właśnie twoje przekonanie w tym temacie. Nie rzucę, bo jestem do tego niezdolny.

ĆWICZENIE

Przyjrzyj się teraz nawykowi, który chcesz wprowadzić, i odpowiedz na poniższe pytania:

Jakie masz przekonanie odnośnie do swojego nawyku?

Co o sobie myślisz, gdy chcesz przystąpić do działania?

Jak sądzisz, dlaczego powstrzymujesz się przed zmianą twojego nawyku?

Wypisz wszystkie swoje przekonania. Następnie zacznij je czytać. Często bywa tak, że nasze przekonania wcale nie są naszymi przekonaniami, lecz zostały przejęte od innych, od rodziców, od znajomych itp. Jeśli przebywasz z ludźmi, którzy twierdzą, że uprawianie sportu to strata czasu, i słyszysz to od osób, które w jakimś sensie mają na ciebie wpływ, to przychylasz się do ich opinii, mają przecież takie silne argumenty w ręku. Samo ich słuchanie wpływa na twoją podświadomość i przez to będzie ci o wiele trudniej zmienić swoje przyzwyczajenie.

Dlatego teraz przyjrzyj się, które przekonanie z tych wypisanych wcale nie jest twoje.

Czy to ty o sobie myślisz, że nie dasz rady? A może usłyszałeś to od kogoś?

Czy to ty twierdzisz, że zmiany są niepotrzebne?

Czy to ty twierdzisz, że sport, zdrowy styl życia, siłownia, gospodarowanie czasem, pieniędzmi itp. to strata czasu, wolności, spontaniczności?

Określ, które przekonanie nie jest twoje, i wykreśl je.

Mam nadzieję, że już to zrobiłeś. Teraz wypisz swoje przekonania.

Jeśli wciąż twierdzisz, że nie stać cię na podjęcie działań związanych ze zmianą nawyku, wypisz przekonania, które by ci w tym pomogły.

Zapisz przekonania, które muszą zastąpić te destrukcyjne:

nie dam rady – dam radę

jestem beznadziejny – jestem wartościowy i pewny siebie

to trudne zadanie – zmiana tego nawyku jest dla mnie łatwa

muszę to robić – chcę to zrobić

uczę się i nic – dostrzegam swoje osiągnięcia

boję się, że… – działam odważnie

To przykładowe przekonania – ty stwórz dla siebie własne. Pamiętaj, że robisz to, ponieważ aby wprowadzić stałą zmianę w życiu, należy rozpocząć od solidnego przygotowania. Gdy budujesz dom, najważniejsze są dobrze przygotowane plany – ty też jesteś architektem, architektem swojego życia. Następnie potrzebne są solidne fundamenty, ty też przygotowujesz grunt pod zmianę nawyków – solidny grunt.

Marek nie cierpiał recytować, bo wiadomo – jak to w szkole – rówieśnicy przypinają nam potem różne etykietki. Ale i my sami etykietujemy nasze doświadczenia, a nawet słowa.

To, co o sobie myślisz, ma ogromny wpływ na to, czy dokonujesz zmian swojej codzienności, czy nie. Myśli przelewasz na słowa, łączysz je z emocjami i w efekcie albo oddalasz się od swojego celu i rezygnujesz z niego, albo idziesz jak burza i osiągasz genialne wyniki. Dlatego tak ważne jest, abyś zmienił przekonanie o sobie, żebyś zmienił przekonania na wspierające.

Początkowo nie jest łatwo, skoro cały czas żyłeś, myślałeś, działałeś w określony sposób, a teraz nagle chcesz zmiany. Twoje dotychczasowe życie to szereg nawyków, które są mocno zakotwiczone w twojej podświadomości. Robisz to, co robisz, z automatu. Z automatu sięgasz po papierosa, z automatu kładziesz się po obiedzie na sofie, z automatu kupujesz nowy telewizor tylko dlatego, że jest większy, z automatu robisz wszystko na ostatnią chwilę albo objadasz się w MacDonaldzie. Teraz masz już tego dość i chcesz osiągać sukcesy, wiesz, że niechodzenie na treningi ci w tym nie pomaga. Ale jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, co ci nie służy, jeśli chcesz wprowadzić zmianę, to już jesteś na drodze do osiągnięcia sukcesu. Dlaczego? Bo posiadasz świadomość.

Czy wiesz, kiedy alkoholik ma szansę na odwyk? Gdy przyzna się, że jest alkoholikiem, gdy sam wyrazi chęć wyleczenia się.

Ty masz już samoświadomość. Wiesz, co musisz wyeliminować i myślisz o tym. Ważne jest jednak, abyś swoje myśli kontrolował, abyś nie pozwalał się więzić starym przekonaniom. Każdą destrukcyjną myśl o sobie, o tym, czy dasz radę, czy nie, musisz od teraz zastępować nową myślą – wspierającą.

Musisz być czujny, przyglądać się sobie, zwracać uwagę na słowa i myśli, na swoje przekonania.

Na wszystkich swoich warsztatach, począwszy od zarządzania czasem, a kończąc na umiejętności podejmowania tylko trafnych decyzji, polecam trening uważności. Trening kontrolowania własnych myśli, ponieważ myślimy i odczuwamy również z automatu, na podstawie naszego doświadczenia.

Ps.

Zapoznaj się również z warsztatami w formie e-booków, które dla Ciebie przygotowałam w celu poprawy codzienności, nabrania pewności siebie i skuteczniejszego działania.

Książka „Miłość odmieniana przez przypadki” na wyciągnięcie ręki. Dostępna w renomowanych księgarniach internetowych.

Jesteś singielką? Chcesz coś zmienić? Nie wiesz od czego zacząć?

Zamów książkę – efektywny kurs kobiet – „Singielka. Od równowagi emocjonalnej do miłości”,  która jest gotowym narzędziem czekającym na kobiety takie jak Ty. Historie prawdziwe, kształtująca wiedza merytoryczna i łatwe oraz proste do wykonania ćwiczenia dają szansę  na nową jakość życia.

Już wkrótce ukażą się kolejne pozycje wydawnicze autorki, zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku. 

Pozdrawiam ciepło. 

Wioletta K. 

Trener Integracji Personalnej

Recommended Posts