3 czynności, które wspomagają powrót do równowagi emocjonalnej. Za 0 zł

5/5 - (1 vote)

 

3 czynności, które wspomagają powrót do równowagi emocjonalnej. Za 0 zł!

 

Medytacja

To nieprawda, że potrzebujesz wyjątkowych warunków. Potrzebujesz 5 minut, krzesła i zacisznego miejsca. Usiądź, wypchnij biodra do tyłu, aby plecy były wyprostowane, i połóż dłonie na kolanach. Zamknij oczy lub patrz w jeden punkt i oddychając, licz: 2 – wdech, 1 – wydech.

 

Dlaczego zaczynamy od 2? Aby mózg zajęty był liczeniem (liczenie od końca bardziej absorbuje umysł; w danej chwili możesz utrzymać tylko jedną myśl). Jeśli pojawią się niepożądane myśli, nie przejmuj się, tylko wróć do liczenia. Pamiętaj: skuteczność medytacji polega na systematyczności. Medytuj po 5 minut każdego dnia.

 

Spacer intencjonalny

Każdego dnia idź na spacer; niech trwa choćby 15 minut, ale połącz go z intencją relaksu i powrotu do równowagi emocjonalnej, zamiast z zakupami;

 

Dziennik sukcesu

W mózgu znajduje się zbiór struktur mózgowych związanych z motywacją i kontrolą zachowania zwany układem nagrody, którą należy „karmić”. Świadomość najmniejszego sukcesu (najlepiej własnoręcznie zapisanego w notesie) wyzwala w mózgu dopaminę (potocznie zwaną hormonem szczęścia), która znacznie poprawia twój nastrój.

 

Nie bez przyczyny jako ostatni podałam dziennik sukcesu. Układ nagrody, który jest częścią układu limbicznego, powstał w wyniku ewolucji. Jego celem jest wytworzenie w organizmie nawyków, które zwiększą szansę pojawienia się korzystnych zachowań.

 

Gdy pojawi się zadowalające zachowanie, dopamina pobudza układ nagrody i wywołuje subiektywne przekonanie o przyjemności (co wiąże się z odczuwaniem spełnienia i zachwytu). Układ nagrody jest aktywowany po to, aby zaspokajać główne popędy (odżywianie lub zachowania seksualne), jak i po to, aby wykonywać czynności niepopędowe, traktowane przez daną osobę jako przyjemne. Niekiedy uruchamia się pod wpływem niektórych substancji psychoaktywnych i używek.

 

Wzór jest bardzo prosty: czynność, która sprawia przyjemność, staje się niezastąpionym motywatorem. Gdy przebrniesz przez fazę „zmuszania się” do medytacji lub spaceru intencjonalnego i dostrzeżesz korzyści, mózg sam zacznie dopominać się o te czynności.

 

Uwaga! Jeśli przechodzisz rozstrój emocjonalny i „pocieszasz się” objadaniem, alkoholem, opiatami itp., zasada działania podanego mechanizmu jest taka sama.

Twórz świadomie swoje nawyki!

Wioletta K.

Trener Integracji Personalnej 

 

Klikając w zdjęcie zapoznaj się osobiście z propozycją kursu: Od równowagi emocjonalnej do…”

 

Recommended Posts