Jakim człowiekiem czynią Cię Twoje nawyki?

Oceń stronę/wpis

Płat czołowy, odpowiedzialny za kontrolę Twojego zachowania, ma pewne ograniczenia, dlatego wysyła sygnały dotyczące określonych zachowania do innych struktur mózgu (w tym przypadku – do jąder podstawnych, które bezmyślnie odtwarzają to, co zakodowały).
Z pomocą przychodzą nawyki. Szkopuł w tym, że często ludzie wyrabiają w sobie mechanizmy, które szkodzą, zamiast pomagać. Tak jest na przykład z paleniem papierosów, nadmiernym oglądaniem telewizji czy objadaniem się słodyczami.

Nawykiem jest także sposób myślenia o sobie, czyli przekonania typu: „Jestem mądry”, „Jestem głupi”, „Akceptuję siebie”, „Nie akceptuję siebie”, „Uciekam przed ludźmi i zamykam się w sobie”, „Jestem otwarty i towarzyski”.
Nie wystarczy zmiana nawyku, aby nabrać pewności siebie i pozbyć się dezaprobaty, jednak pierwszym krokiem do rozwoju osobistego jest zmiana nawyków!
Kiedy zdecydujesz się na pracę w kierunku swojego rozwoju, pamiętaj, że Twoja świadomość ma pierwszeństwo przed jądrami, które nie myślą i nie oceniają, tylko są uporczywe.

Pamiętaj, że zawsze masz szansę iść w takim kierunku, jaki najbardziej Ci odpowiada. Zaprzyjaźnij się ze swoimi jądrami podstawnymi i zaprogramuj w nich całkiem nowe nawyki, które będą Ci służyły.
Podejmij decyzję, że zaczniesz przyglądać się swoim nawykom i zmieniać je, tak aby kierowały Cię w kierunku Twoich intencji; na świadomie obraną drogę.

&

Aby zmienić nawyk, należy się przygotować. Metody i techniki to tylko wiedza; musisz być przekonany, że w tym momencie chcesz tego bardziej niż czegokolwiek innego.
Dlatego zanim przejdziesz do ćwiczeń i podejmiesz decyzję, nauczysz się wzmacniać swój entuzjazm.
Codziennie wizualizuj sobie siebie jako osobę wolną od nałogu, nawyku czy przyzwyczajenia. Gdybyś porozmawiał ze znanymi sportowcami, przekonałbyś się, jak ogromny wpływ na ich życie ma wizualizacja. Nie bez powodu miałeś wczoraj do wykonania jedno z trudniejszych zadań. Wielu ludzi pomija ten element, a potem zastanawia się, dlaczego wrócili do utartego schematu. Tym, co sportowcom pozwala działać i trenować (nawet gdy są solidnie zmęczeni), są ich wizja siebie i cel; codzienne uzmysławianie sobie, dlaczego zaczęli, dlaczego podjęli wyzwanie. Gdy dopadnie Cię spadek energii, wracaj do tego, co napisałeś! Nie trać z oczu celu!

Przejdź do kursu TU:

Ćwiczenie
Usiądź wygodnie, zamknij oczy i rozluźnij się. Pozwól myślom płynąć. Nie zatrzymuj się na żadnej z nich. Zacznij głęboko, świadomie oddychać. Skup się na oddechu. Możesz też skupić się na swoim ciele. Pomyśl
o każdej części Twojego ciała, zaczynając od stóp, a kończąc na czubku głowy. Gdy się rozluźnisz, przywołaj obraz idealnego siebie. Siebie bez nawyku. Pomyśl, jak będziesz się czuł, jakie emocje Ci będą towarzyszyć, ale także co zyskasz. Pozostań w takim stanie tak długo, jak zechcesz. Następnie licz powoli od 10 do 1, aby wyjść z tego stanu. Otwórz oczy i zdecyduj się na działanie. Pamiętaj, aby powyższe ćwiczenie wykonywać przynajmniej raz dziennie. I zawsze, gdy poczujesz spadek entuzjazmu, przypomnij sobie, dlaczego zacząłeś W takiej medytacji jest ukryte jeszcze jedno narzędzie dla Ciebie. Jeśli teraz przerwiesz czytanie i zdecydujesz się wykonać ćwiczenie, łatwiej będzie Ci zrozumieć, co mam do przekazania. Obraz, jaki zobaczysz w pierwszych sekundach po otwarciu oczu, będzie o wiele ostrzejszy. Pozwoliłeś na chwilę wyciszyć się wszystkim swoim zmysłom; teraz, gdy ponownie są uruchomione, widzisz, słyszysz i odczuwasz wszystko ze wzmożoną siłą. Zwiększyła się Twoja świadomość bycia tu i teraz.

W przełamywaniu starych schematów chodzi o to, aby dostrzec moment przed wykonaniem czynności nawykowej!
Na przykład: jak zwykle stoisz w kolejce, żeby kupić hamburger. Nadeszła Twoja kolej. Możesz zamówić. Jeśli w tym momencie dotrze do Ciebie, że znowu robisz to, czego chcesz się wyzbyć – już jesteś mistrzem. Chodzi o to, abyś w porę uświadomił sobie, co robisz! Abyś zaczął myśleć przed, a nie po (przed zapaleniem papierosa, a nie po jego
wypaleniu; abyś zdał sobie sprawę, że zamiast iść pobiegać, właśnie leżysz w łóżku).

Wykonywanie określonych czynności z automatu oznacza, że nie musimy o nich myśleć. Zmień to już teraz i zacznij zauważać te niechciane czynności.

W tym celu wykonuj codziennie, przy każdej okazji, trening uważności.
Czym jest taki trening? Przeczytasz TU.

Wioletta K.

Trener Integracji Personalnej 

  • Fragment pochodzi z Efektywnych kursów kobiet: „Sukces a dobre nawyki”.

Zapraszam do księgarni TU:

Polecane artykuły