1. Twoje nawyki kształtują twoją codzienność – e-book

Oceń stronę/wpis

Zanim zacznę odpowiadać na pierwsze pytanie, poproszę cię o przygotowanie sobie notatnika i długopisu, jak również o to, abyś wszystko zapisywał. To pozwoli ci skuteczniej wykorzystać ćwiczenia.

Dlaczego tak trudno wprowadzić nowy, efektywny nawyk w życie?

Każda zmiana kojarzy się z rozstaniem. A nie jest łatwo pożegnać się z czymś, co jest z nami niemalże zespolone. Świetnie odczuwają to rodzice, których dzieci opuszczają gniazdo. Nawet gdy rodzic prowadzi własne życie, ma swoją pasję, często jeszcze pracę, w głębi odczuwa pustkę, że coś się skończyło, coś bardzo ważnego, nadeszły istotne zmiany. Mądry rodzic pozwala swoim dzieciom się usamodzielnić, a sam stara się wypełnić próżnię czymś wartościowym. Tak też musisz podejść do zmiany nawyków. Potraktuj to wyzwanie jako coś naturalnego. No dobrze, służyły ci tyle lat, na tamtą chwilę były bardzo potrzebne, pomagały ci, czułeś się z nimi dobrze, ale teraz czas spróbować czegoś nowego. Nowe nie oznacza gorsze. Ty już wiesz, że nowy nawyk współgra z obecnym tobą, z twoimi wartościami, z tym, co chcesz teraz osiągnąć. Każdy nawyk czemuś służy.

Określ swój cel

Zastanów się dobrze, czemu ma służyć twój nawyk, jakiemu celowi? Na ile jest on ważny w doskonaleniu twojej codzienności? Jakie miejsce zajmuje w twoim życiu? Oceń czynność, którą chcesz wprowadzić, pod względem priorytetu.

W tym miejscu chciałabym wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. Ludzie często zapominają, że każde wprowadzenie nowego nawyku wiąże się ze zmianą starych przyzwyczajeń. Jeśli postanowiłeś uprawiać sport, oznacza to, że decydujesz się skończyć z siedzeniem na kanapie, przed telewizorem lub jesteś gotowy na odmówienie sobie wizyty u koleżanki albo w pubie.

Wiele osób uważa, że wprowadzenie czegoś nowego nie wiąże się z utratą czegoś innego – a to błąd. Musisz być świadomy tego, że do dnia dzisiejszego nie biegałeś, bo wolałeś na przykład pospać godzinę dłużej lub zrobić sobie popołudniową sjestę. Mało tego, uważasz, że odpoczynek po pracy jak najbardziej ci się należy – i jest to zrozumiałe. Jednak być może nigdy nie brałeś pod uwagę, że można odpoczywać na siłowni lub na parkiecie klubu tanecznego. Sport kojarzy ci się z wysiłkiem fizycznym, a wysiłek fizyczny nie kojarzy ci się absolutnie z wypoczynkiem.

Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy uważasz, że ty tylko chcesz się pozbyć nałogu. Eliminacja jednego przyzwyczajenia ściśle wiąże się z wprowadzeniem innego. Jak myślisz, dlaczego wiele osób obawia się, że po rzuceniu palenia przybierze na wadze? Zgadza się, eliminując jeden czynnik ze swojej codzienności, wytwarzasz pustkę, z którą twój umysł nie bardzo może sobie poradzić, dlatego poszukuje rekompensaty. Szuka czegoś, co – w podobnym stopniu jak papieros – podniesie stan wewnętrznej satysfakcji. Oczywiście nie chodzi jedynie o satysfakcję, organizm domaga się wytworzenia podobnego związku chemicznego do tego, jaki daje palenie papierosów, i dlatego tak często sięgamy wówczas na przykład po słodkie przekąski. Zarówno papieros, jak i słodycze należą do grupy silnie uzależniającej. Obie te używki w rozsądnej dawce podnoszą poziom adrenaliny, dopaminy i serotoniny. Z drugiej strony nadużywanie cukrów i nikotyny doprowadza do uczucia senności, spadku możliwości zapamiętywania, a nawet do stanów depresyjnych. No ale biologię odłóżmy na bok – ty z tego świetnie zdajesz sobie sprawę.

Teraz wykonaj małe ćwiczenie.

Zacznijmy od czegoś prostego. Mam nadzieję, że odpowiedziałeś już sobie, przed jakim wyzwaniem siebie postawiłeś. Co chcesz zmienić? Co wyeliminować? A co nowego wprowadzić do swojej codzienności? Jaki nawyk wybrałeś?

Jeśli już to określiłeś, połóż przed sobą kartkę w pozycji poziomej i u góry zapisz nawyk, który wybrałeś. Najlepiej wielkimi literami.

Teraz przyjrzyj się uważnie temu, co napisałeś, i kilka razy przeczytaj. Poczuj, że to z tobą rezonuje.

Następnie podziel kartkę na dwie części. Po jednej stronie zapisz to, co stracisz, pozbywając się starego nawyku – może zbędne kilogramy, które kochasz, może nie obejrzysz swojego serialu itp. W drugiej kolumnie wypisz wszystkie korzyści, np. świetna kondycja, więcej czasu dla najbliższych, pieniądze. Pomyśl też, jakim człowiekiem będziesz – docenianym, jak się będziesz czuł – dowartościowany, jak pomoże ci to w kształtowaniu wymarzonego życia – będziesz miał więcej czasu na zabawę, dla kobiety czy mężczyzny. Weź też pod uwagę, jak twój nowy nawyk wpłynie na realizację większego celu – na przykład co zyskasz w sytuacji, w której uczysz się oszczędności, ponieważ chcesz kupić sobie nowe auto…

Każdy ma swoje pragnienia i nic nie daje większej satysfakcji jak ich realizowanie, czyli poczucie własnego sukcesu.

Ps.

Zapoznaj się również z warsztatami w formie e-booków, które dla Ciebie przygotowałam w celu poprawy codzienności, nabrania pewności siebie i skuteczniejszego działania.

Książka „Miłość odmieniana przez przypadki” na wyciągnięcie ręki. Dostępna w renomowanych księgarniach internetowych.

Jesteś singielką? Chcesz coś zmienić? Nie wiesz od czego zacząć?

Zamów książkę – efektywny kurs kobiet – „Singielka. Od równowagi emocjonalnej do miłości”,  która jest gotowym narzędziem czekającym na kobiety takie jak Ty. Historie prawdziwe, kształtująca wiedza merytoryczna i łatwe oraz proste do wykonania ćwiczenia dają szansę  na nową jakość życia.

Już wkrótce ukażą się kolejne pozycje wydawnicze autorki, zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku. 

Pozdrawiam ciepło. 

Wioletta K. 

Trener Integracji Personalnej

Recommended Posts